A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Balık Restaurant Açmak
Balık Restaurant Açmak
Balık Restaurant

Balık Restaurant Açmak

Balık Restaurant Açmak

Balıkçı açmak istiyorsanız öncelikle taze balıklara ve deniz mahsullerine karşı ilginizin ve güçlü bir arz talep anlayışınızın olması gerekir. Balıkçı açtığınızda müşterileriniz size “Hangileri taze?” veya “Ne tavsiye edersiniz?” dediği zaman işiniz zorlaşacaktır. Bilgi birikimi, fiyatlandırma ve müşteri hizmetleri kuvvetli bir başlangıç yapmanıza yardımcı olacaktır. İşletmenizin kapılarını açtığınız andan itibaren sunduğunuz ve koruduğunuz mükemmel müşteri hizmetleri dükkanınızın uzun süre ayakta kalmasına yardımcı olacaktır.

Balıkçı Nasıl Açılır?

Balıkçı açmak için gerekli olan izinler ve ruhsatlar hakkında araştırma yapın ve bilgi sahibi olun. Taze balık ve deniz ürünleri satışı ile ilgili özel izinler almanız gerekebilir. Sağlık Bakanlığından dükkanınızı açmadan önceden hangi belgeleri almanız gerektiğini öğrenin. Denetim için Sağlık Bakanlığı ile temas kurun ve randevu alın. Gerekli olan her şeyi denetim öncesi tamamladığınızdan emin olun.

Uygun ürün tedarikiyle ilgili araştırma yapın. Taze balık bulmak her zaman mümkün olmayabilir. İstakozlar ve diğer kabuklu deniz ürünlerinin tazeliklerini korumaları için canlı tutulması gerekir. Deniz taraklarının kabuklarının içinde olması veya kabuklarından ayrılmış ve temiz olmaları gerekir. Bölgenizdeki denizlerde taze balık çeşitliliği ne durumda? Deniz ürünlerinin tazeliği, saklanması, hazırlanması ve bakımı müşterilere vereceğiniz fiyatlar açısından çok önemlidir. Ürünlerinizle ve ürünlerinizin kaynağı ile ilgili her şeyi öğrenmeniz balık piyasasında başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

Balık Restaurant Açmak
Balık Restaurant

Ücretlendirme planınızı hazırlayın. Balık işinde başarılı olmak için en iyi en az beş müşterinizin yerel şeflerden oluşması gerekir. Diğer müşterilere sunduğunuz fiyatların altında alışveriş yapmak isterler. Balık işinde sabit gelir elde edebilmek için iki satış fiyatı belirlemeniz gerekir. Şeflere yapacağınız indirimli satışları doğru fiyatlandırırsanız yığın satış yapacağınız için kazancınız artacaktır.

Balık dükkânınızı estetik ve envanteriniz için uygun olan sıcaklık ayarını aklınızda bulundurarak düzenleyin. Dükkanınızın önünün ve mutfağınızın kullanımı kolay, temiz ve etkili şekilde inşa edilmesi gerekir. Bu iki alanın da ürün satışları ve ürünlerin hazırlanması için uygun şekilde düzenlenmesi gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Uygun olmayan sıcaklıkta veya temiz olmayan depolarda balıkların saklanması bozulmalara yol açar ve kazancınızı ciddi anlamda etkiler.

Pazarlama planı hazırlayın. Perakende satışlar için yerel gazetelere verilen ilanlar büyük ölçüde müşteri kazanmanıza yardımcı olacaktır ancak restoranlar için yapacağınız yaratıcı pazarlama yığın satış yapmanıza yardımcı olacaktır. Bu ikisi arasındaki denge ve müşteri hizmetleri planı balık işinde iyi olmak için son derece önemlidir.

İpuçları ve Uyarılar

İtibarınızla satışlarınızı artırın. Tüketilebilecek olan ancak hafiften bayatlamaya başlayan balıkları barınaklara verin. Bu tür katkılarınızın olması kamu reklamı yapmanıza yardımcı olacaktır.

Balık satışıyla ilgili yönetmelikleri iyice araştırın ve bu yönetmeliklere uyduğunuzdan emin olun.

Balıkçı Açma Maliyeti

Açacağınız dükkanın lokasyonu ve büyüklüğü maliyeti etkileyen faktörlerin başında gelir. Maliyet oldukça değişken olmakla birlikte 15 bin TL’den başlayıp 50 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Yemek sektöründe iş kurmak isteyenler için lokanta açmak karlı bir seçenek olabilir. Lokanta açmak için iş becerilerine, kaliteli bir menüye ve dükkanınıza gelmekten keyif alacak müşterilere ihtiyacınız olacaktır. Lokanta açarken büyük bir başlangıç yatırımı yapmanız gerekse de kısa sürede kara geçebilirsiniz.

Lokanta nasıl açılır?

1 – İş planı ve pazarlama planı hazırlayın. Bu iki plan iş kurma sürecinde sizin yol haritanız olacaktır ve işlerin üstesinden nasıl geleceğinizi gösterecektir. Aynı zamanda pazar araştırmasını da içeren bu planlar sayesinde çevrenizdeki talebi öğrenecek ve diğer işletmelerle nasıl rekabet etmeniz gerektiğini göreceksiniz. Elinizde başlangıç sermayesi yoksa ihtiyacınız olan sermayeyi bulmanız konusunda da yardımcı olacaktır.

2 – Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. Ayrıca vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi halledin. Sağlık Bakanlığının ilgili yönetmeliklerine uymanız gerektiğini ve belli aralıklarla denetimler olacağını unutmayın.

3 – Menünüzü hazırlayın. Yemekler, salatalar, çorbalar gibi lokantanızda satılacağını düşündüğünüz yiyeceklerden oluşan bir menü hazırlayın. Yaratıcı olun ve kullandığınız menü ile nasıl müşteri tabanı oluşturabileceğinizi düşünün. Menüyü hazırlarken yiyeceklerin maliyetlerini, ihtiyacınız olan soğutma alanını, yiyecek ve atıkların nasıl depolanacağını hesaba katın. Karınızı maksimize edecek ve artıkları azaltacak bir menü hazırlayın. Yiyecekleri depolamak için yeterli alanınız yoksa bunu planlama aşamasında dikkate almalısınız.

4 – Lokantanız için yer bulun. Aslına bakacak olursanız en iyisi kiralamaktır. Ancak satın almayı düşünüyorsanız mutlaka ve mutlaka lokanta işini nasıl yöneteceğinizi çok iyi bilmeniz gerekir. Bütçenize ve hedef kitlenize uygun bir yer bulduğunuzdan emin olun. Bulduğunuz mekan daha önceden lokanta olarak kullanılmışsa daha az ekipmana ihtiyaç duyabilirsiniz.

5 – Gerekli olan bütün ekipman ve restoran malzemelerini alın. Kap kaçaklara, baharat ve çeşnilere, çatal bıçaklara, peçetelere, sandalyelere ve diğer dekorasyon malzemelerine ihtiyacınız olacaktır.

6 – Gıda tedarikçileri ile ilişkiler kurun. Bu firmalar menünüzde yer alan yiyeceklerin malzemelerini tedarik etmenize yardımcı olacaktır.

7 – Lokantanızı yönetmek için gerekli olan personeli alın. Başvuruları kabul edin, görüşmeler yapın ve işe aldığınız kişileri eğitin. Kendinizi ve lokantanızı korumak için işe alacağınız kişilerin geçmişini kontrol edin.

8 – Lokantanızı açarken Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan denetimlere karşı hazırlıklı olmalısınız.

9 – Lokantanızı açın ve müşterilerinize hizmet etmeye başlayın.

Lokanta açma şartları

1- Lokanta amaca uygun bir şekilde tasarlanmış, temiz ve aydınlık olacaktır.

2- Lokantanınhavalandırma tertibatı bulunacak; ısıtma ve havalandırma soba, kalorifer veya klima sistemlerinden uygun olanı ile yapılacaktır.

3- On kişiden fazla çalışanı bulunan müstakil işyerlerinde dinlenme yeri, kıyafet değiştirme kabini, bay ve bayan için ayrı tuvalet bulunacaktır. Ancak birden fazla işyerinin bulunduğu iş hanı, iş merkezi, pasaj, gar, terminal gibi yerlerde ortak kullanıma ayrılmış yeter sayıda lavabo ve tuvalet varsa, buralarda açılan işyerleri için ayrıca tuvalet ve lavabo şartı aranmaz.

4- Lokantada üretilen çöp ve benzeri atıkların toplanması ve muhafazası için gerekli tedbirler alınacak ve atık suyun uygun bir şekilde tahliye edilmesini sağlayacak bağlantı bulunacaktır.

5-Yiyecek ve içecek satılan, depolanan ve servisi yapılan işyerlerinde, yiyeceklerin hazırlandığı bölümlerin tabanları, duvarları ve yiyeceğin temas ettiği yüzeyler seramik, mermer, paslanmaz çelik gibi kolay temizlenebilir, yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir; tavanlar buğulanmayı, küflenmeyi, pislik birikmesini önleyecek; kapılar, kolay temizlenebilir ve gerektiğinde dezenfekte edilebilir nitelikte olacaktır.

Yiyecek hazırlama ve pişirme bölümünde oluşan buhar, koku, duman ve benzeri kirleticileri tahliye edecek baca sistemi kurulacaktır.

Bardak ve tabaklar cam veya porselen; kaşık, çatal ve bıçak paslanmaz çelikten olacaktır.

7- Şehir şebekesine bağlı su bulunacak, sigara içilen ve içilmeyen bölümler duvar veya camla ayrılacaktır.

8- Lokantada bulunan tuvaletlerin zeminleri ve duvarları mermer, seramik ve mozaik gibi kolay temizlenebilir, yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir malzemelerle kaplı olacaktır. Tuvalet ile mutfak yan yana olmayacaktır.

a) Birinci sınıf lokantalar

1- Ustalık belgesine sahip en az iki aşçı bulunacaktır.

2- Mutfak; hazırlama, pişirme ve bulaşık yıkama yeri olmak üzere üç bölümden oluşacaktır. Bulaşık yıkamak için sıcak ve soğuk su tesisatı bulunacaktır.

3- Girişte yeterli büyüklükte bir antre bulunacaktır.

4- Giriş ve salon dâhil bütün duvarları yağlı boya veya benzeri maddeler ile boyanmış veya kaplanmış olacaktır.

5- Isıtma, soğutma ve havalandırma kalorifer veya klima ile yapılacaktır.

6- Giriş ve salonun zemini ahşap parke, seramik veya mermer gibi kolay temizlenebilir ve dezenfekte edilebilir madde ile kaplanacaktır.

7- İçki ve yemek servisi için yeterli sayıda tekerlekli servis masası bulunacaktır.

8- Masalar üzerinde iyi cins örtü ve peçete bulunacaktır.

9- Tabaklar tek tip ve iyi cins porselen veya camdan; çatal, kaşık, bıçak ise iyi cins paslanmaz çelikten olacaktır. Masalar üzerinde kristal, seramik veya porselen tablalar olacaktır.

10- Bay ve bayanlara ait sıcak suyu akan aynalı, lavabolu, sıvı sabunlu, kurutma makineli veya peçeteli ayrı tuvaletler bulunacaktır. Ayrıca, çocuk temizliği yapılmak üzere çocuk odası ve çocuk tuvaleti bulunacaktır.

11- Mutfağın dışarıya açılan pencere ve kapılarında sineklik telleri bulunacaktır.

12- Garsonlar ve çalışanlar lokantanın belirlediği özel kıyafeti giyecektir.

13- Lokantanın müşteri kapasitesine uygun otoparkı bulunacaktır.

14- Mutfak, müşterilerin doğrudan doğruya görebileceği şekilde dizayn edilecektir.

15- Müşteri kapasitesine yeterli bankolu vestiyer bulunacaktır.

b) İkinci sınıf lokantalar

1- Ustalık belgesi bulunan en az bir aşçı bulunacaktır.

2- Mutfak; hazırlama, pişirme ve bulaşık yıkama yeri olmak üzere üç bölümden oluşacaktır. Bulaşık yıkamak için sıcak ve soğuk su tesisatı bulunacaktır.

3- Mutfak, giriş ve salonun zemini seramik veya mermer gibi kolay temizlenebilir, yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir sert malzeme ile kaplı olacaktır.

4- Isıtma, soğutma ve havalandırma için yeterli tesisat bulunacaktır.

5- Masalar üzerinde örtü ve peçete bulunacaktır.

6- Mutfak salondan ayrı bir yerde olacak ve mutfağın dışarıya açılan kapı ve pencerelerinde sineklik telleri bulunacaktır.

7- Bay ve bayanlara ait aynalı, lavabolu, sıvı sabunlu yeteri kadar tuvalet bulunacaktır.

c) Üçüncü sınıf lokantalar

1- Ustalık belgesi bulunan en az bir aşçı bulunacaktır.

2- Mutfak; hazırlama, pişirme ve bulaşık yıkama yeri olmak üzere üç bölümden oluşacaktır.

3- Zemin, seramik, mermer veya mozaik gibi kolay temizlenebilir, yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir sert malzeme ile kaplı olacaktır.

4- Havalandırma, en azından aspiratörle sağlanacaktır.

5- Bay ve bayanlara ait aynalı, lavabolu, sıvı sabunlu yeteri kadar tuvalet bulunacaktır.

Lokanta açmak için gerekli belgeler

1-Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi

2-2 adet fotoğraf

3-Tapu fotokopisi.

4-Yapı kullanma izni kağıdı.

5-Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.

6-Vergi levhası fotokopisi.

7-İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi.

8-Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.

9-İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak

10-Aynı adrese daha önce verilmiş açma ruhsatı varsa belediyeye geri iade edilecek.

11-İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.

12-Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.

13-İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )

14-C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

15-Ustalık belgesi

Not: Bu belgeler ve şartlar sadece bilgilendirme amaçlıdır ve belediyeden belediyeye farklılık gösterebilmektedir. Kesin belgeler için lüften ilgili belediyeye başvurunuz.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın