A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Aronia Üretimi
Aronia Üretimi
aronia üretimi

Aronia Üretimi

Aronia Üretimi

Türkiye yepyeni bir meyve ile tanışıyor. Anavatanı Şimal ABD olan aronia meyvesinin tecrübe etme amaçlı üretim emekleri pozitif yönde netice verdi. Fidanlar yetiştiriliyor. “Süper meyve” olarak da malum aroniya bahçesi kurmakta geç kalmayın…

MEYVECİLİK mevzusunda oldukça varlıklı bir ülkeyiz. Bazı tropikal meyveler haricinde derhal her meyve Anadolu topraklarında yaşam buluyor. Dünya genelinde yenebilen 150 çeşit meyvenin 90’ı ticari olarak devletimizde yetişiyor. Birçok meyve çeşidinde de dünyada söz sahibiyiz. Ya üretiminde ya da ihracatında ilk sıradayız. Bu kadar çeşidin yetişebildiği devletimizde yeni arayışlar da sürüyor. Tarımsal araştırma enstitüleri Türkiye iklim şartlarına uygun yeni meyve çalışmalarını aralıksız yürütüyor.

Geçtiğimiz yıllarda Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Alata Ziraat Araştırma Enstitüsü’nün yapmış olduğu çalışmalardan bahsetmiştik. Bu iki enstitü bilhassa narenciye mevzusunda mühim çalışmalara imza atıyor. Kamkat meyvesi ve narenciye çeşitlerine dönük yaptıkları emek harcamalar ticari karşılık buluyor.

YENİ MEYVE UYUM SAĞLADI

Şimdi ise size Türkiye için yepyeni bir meyve çeşidinden anlatmak istiyoruz. Yalova’da etkinlik gösteren Mustafa Kemal Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitü-sü’nün dört senedir yapmış olduğu bir emek harcamayı aktaracağız. Enstitünün mühendisleri 2012 yılından bu yana sessiz sedasız bir meyve çeşidinin Türkiye şartlarına uyumu için çalışıyor. Anavatanı Şimal ABD olan, ABD ve Avrupa’da “süper meyve” olarak malum aronia meyvesinden bahsediyoruz. Dünyada oldukça meşhur olan bu meyve türü için Enstitü çalışmalarını tamamlamış durumda. Aronia meydana getirilen emek harcamalar sonucunda artık Türkiye şartlarına uyum elde etmiş. Hatta tecrübe etme amaçlı bahçeden ilk meyveler de hasat edilmiş. Fidanlar yetiştirilmiş ve fidan üreticilerine sunulmuş. Bundan sonrası fidancıların bu tarz şeyleri çoğaltarak meyvecilik yapacaklarla buluşturmasına kaldı.

Mustafa Kemal Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Yılmaz Boz, kurum olarak hem yeni çıkan ürünler geliştirdiklerini hem de bazı türlerin Türkiye’de yetiştirilmesine yönelik emek harcamalar yaptıklarını söylüyor. Aronia bitkisi üstünde yoğun bir emek harcama yürüttüklerini belirten Boz, araştırma ve çabalarının pozitif yönde sonuçlandığını, bu mühim ürünü yetiştirmeyi başardıklarını söylüyor.

Aronia Üretimi
aronia üretimi

“TÜRKİYE’DE ŞANSI VAR”

Boz yeni meyvenin birçok ülkede sıhhat meyvesi olarak bilindiğini, Enstitü’nün bu meyvenin topluma hangi şekilde sunulacağı mevzusunda emek harcama yürüttüğünü söylüyor. Ürün, kuru meyve olarak da tüketilebiliyor, reçel yada şerbet olarak da sofralara sunu-labiliyor. Tüm bu çalışmaların peşinden, aronia bitkisinin Türkiye’de yetiştirilmesi için bilgilendirme emekleri yapılacak. Boz sözlerini şu şekilde sürdürüyor:

“Devlet eliyle araştırılarak, titiz bir çalışmayla Türkiye’de ilk kez üretilen bu bitkiyi dört yıl ilkin ektik. Bilimsel olarak sıhhat açısından yararlı olduğu tespit edilen bu bitkiyi Türkiye’de üreticilerle tanıştırmak ve yaygınlaştırılmasını sağlamak istiyoruz. Tecrübe etme üretimlerimiz başarı göstermiş oldu. Fidanları yetiştirdik. Şimdi sıra fidan üreticilerinde. Bu fidanları şimdilik biz sağlıyoruz. Sadece yaygın üretim için fidancılara iş düşüyor. Bu meyvenin Türkiye’de şansı var.”

“SONUÇLAR ÇOK UMUT VERİCİ”

Aronia meyvesi üstünde en fazlaca emeği olan adlardan birisi ise Enstitü’de görevli Ziraat Mühendisi Ayşe Fidancı. Çalışmalara bizzat katılan Fidancı, sonuçlardan oldukça memnun. Fidancı’nın verdiği bilgiye bakılırsa, aronia Akdeniz ve Ege’nin sahil şeridi haricinde Türkiye’nin her yerinde yetişebiliyor. Fındıktaki benzer biçimde ocak şeklinde bahçe kurulabileceğini belirten Fidancı, 1 dekar bahçeye 230 fidan dikildiğini söylüyor. Fidanların tanesi ise ortalama 10 TL. 2 bin 300 TL civarında bir fidan maliyeti bulunuyor. Öteki maliyetlerle beraber bahçenin ilk yatırım maliyeti 5 bin TL’yi geçmiyor.

POPÜLARİTESİ GİDEREK ARTIYOR

Peki, aronia iyi mi bir meyve. Aronia, Şimal ABD’da naturel olarak yetişen, yapraklarını döken, 2-3 metreye kadar boylanabilen, çalı formunda bir nebat türü. Meyvesi devasa yükseklikte oranda antosiyanin içeriyor. insan beslenmesinde ve hücre kültüründe sağlığa yararlı olduğu vurgulanıyor.

Bu alanlarda meydana getirilen emek harcamalar aronianın ve ondan meydana getirilen ürünlerin popülaritesini artırmış durumda. Bu da son yıllarda ABD ve Avrupa’da binlerce dönüm aronia dikimine sebep oluyor. Bugün aronia en fazlaca Polonya’da üretiliyor. Dünyadaki toplam üretimin yüzde 90’ı Polonya’da gerçekleşiyor. Bu ülke haricinde, ABD, Kanada, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Almanya ve Ukrayna’da yetiştiriliyor.

KULLANIM ALANI YAYGIN

Aronia, antioksidanlar, fenoller, mineraller ve vitaminler yönünden varlıklı bir meyve. İçerdiği bu kimyasalların kalp hastalıkları ve kanseri önleme potansiyeli olduğu belirtiliyor. Aronia besin sanayiinde ve eczacılıkta kullanılıyor ve bu özellikler ile gelecek vadeden bir sıhhat meyvesi olarak öne çıkıyor. Şurup, meyve suyu, çay, sos, reçel benzer biçimde değişik şekillerde değerlendiriliyor. Ek olarak besinlerin renklendirilmesinde ve gıda takviyesi olarak da kullanılıyor. Sonbaharda nebat yapraklarının sarı, turuncu, kırmızı renk alması sebebiyle süs bitkisi olarak da kullanılıyor. Değişik iklim ve toprak şartlarına adaptasyonu iyi. Bu özelliği ile geleneksel üretime ve organik meyve yetiştiriciliğine de uygun. Tohum, dip sürgünleri ve doku kültürü ile üretiliyor.

Çiçek tomurcukları yaşlı sürgünlerin üstünde oluşuyor ve salkım şeklinde çiçek açıyor; her salkımda 30’a yakın çiçek bulunuyor. Çiçeklenme çoğu zaman mayısta başlıyor. Bu yüzden de ilkbahar geç donlarından zarar görmeme özelliği bir avantaj olarak öne çıkıyor. Kendine verimli olduğundan tek bir çeşitle bahçe tesis edilebiliyor. Tozlanma ufak böcekler ve arılar tarafınca yapılıyor. Yaprakları geniş oval ve kenarları çentikli, ilkbahar ve yazları parlak yeşil oluyor. Sonbaharda turuncu ve koyu kırmızı renge dönüşerek dekoratif bir görümüme bürünüyor. Meyveler Ağustos-Eylül aylarında olgunlaşıyor.

Iyi mi tüketiliyor?

Naturel şifacı ve koruyucu olarak adlandırılan aronianın antloksldatif etkisinden yararlanmak için günde meyve suyu olarak iki kez 50-60 mİ tüketmek kafi. En fazla günde 200 mİ içilmesi tavsiye ediliyor. Meyveler 41-42 0C kurutuluyor. Kuru meyve tüketiminde günlük 40 gram kafi oluyor.

Meyvenin kendisini tüketmek yalnız suyunu tüketmekten daha etkili, bundan dolayı meyvenin kabuğu etkili maddeler yönünden fazlaca varlıklı. Meydana getirilen bir çalışmada 100’den fazla ürün içinde antioksidan kapasitesi yönünden ilk sırayı almasıyla dikkat çekiyor. Meyvesi çeşitli karmaşa kimyasallar içeriyor.

1 dekar bahçenin maliyeti 5 bin TL

Ticari anlamda bahçe kurulumları yeni olacağı için maliyet hesaplan tahmini olarak yapılabiliyor. 1 dekara 230 fidan gerekiyor. Fidanların tanesi 10 TL’den satılıyor. 2 bin 300 TL fidan maliyeti var. Sulama, gübreleme, işçilik benzer biçimde maliyetler de eklendiğinde başlangıç yatırım maliyeti 5 bin TL’yi geçmiyor. Avrupa ve ABD’da sıhhatli beslenme uzmanlarının tavsiye etmiş olduğu bir ürün olduğundan oldukça talep görüyor. Türkiye’de de meyve tanındıkça pazarı oluşacaktır. Meyveyi erken üreten kazançlı çıkar. Geleneksel meyvelerden sıkılan üreticiler için yepyeni bir alternatif bulunduğunu belirtelim…

İdriz Çokal / Para

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın