A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Alpaka Yetiştiriciliği
Alpaka Yetiştiriciliği

Alpaka Yetiştiriciliği

Alpaka Yetiştiriciliği

Yeni iş oluşturmak isteyenlere hususi rekabetin düşük, kazancın yüksek olduğu yeni iş alanlarını araştırmaya devam ediyoruz. İşte sizlere yepyeni bir iş alanı;  Alpaka yetiştiriciliğine adım atmak için ahır ve barınakları planlamak, çitler inşa etmek ve alpakaları almak için lüzumlu finansmanı sağlamak benzer biçimde birçok adımı tamamlamanız gerekir.

Peki nedir bu alpaka? Tüm dünyada alpakalar ve alpaka çiftlikleri yavaş bir halde popüler olmaya adım atmıştır. Hatta bazıları bunun dünyanın en iyi yatırımı bulunduğunu bile anlatmaktadır. Alpaka ipliği eşsizdir ve azca bulunur. Alpaka yününden meydana getirilen tekstiller ve giysiler tüm dünyada büyük rağbet görür ve moda sektöründe ki hepimiz tarafınca bilinir. Alpaka ipliğine olan talep oldukça yüksek olup ham ipliklerin tutarları oldukça pahalıdır.

1980’li yılların ortalarından itibaren alpakalar hayvanlardan hoşlanan ve hayvan yetiştiriciliği ile ilgilenen insanların dikkatini çekmiştir. Daha öncesinden alpaka çiftlikleri olmayan ülkeler bile çiftlikler kurmaya adım atmıştır. Bu yükselişin sebebi alpaka yetiştiriciliğinin karlı ve keyifli olmasıdır. Siz de vatanımızda hemen hemen oldukca yeni olan alpaka yetiştiriciliğine başlayarak yüksek karlı bir işe haiz olabilirsiniz. İşte sizlere alpakaların iyi mi yetiştirileceğine dair mühim bilgiler:

Ahırlar ve barınaklar

Barınaklar alpaka çiftçiklerinin en mühim parçalarından biridir. Alpakalar güneşin sıcak etkilerinden yada soğuk rüzgarlardan korunmak için barınaklara gereksinim duyarlar. Bununla birlikte bu barınaklarda kurtların yok edilmesi için aylık olarak ilaç tedavilerinin de yapılması gerekir. Barınakların büyüklüğü coğrafik bölgelere nazaran değişecektir. Ahırları tasarlarken hava koşulları daima hesaba katılmalıdır. Soğuk havaların halim olduğu yerlerde etrafı kapalı barınaklardan yapılması gerekir. Ilık çevrelerde bir tarafı açık üç tarafı kapalı ahırlar kafi olacaktır. Postları kalınca olduğundan Alpakalar soğuk hava koşullarına daha dayanıklıdırlar. Karda oynamaktan hoşlanırlar ve soğuk havalarda dışarıda kalabilirler. Bununla beraber yaz dönemlerinde serinlik sağlamak için havalandırmaların kullanılması gerekebilir.

Çitler ve kapılar

Atların ve öteki çiftlik hayvanlarının aksine Alpakalar çitlerle savaşım etmez. Çitler yırtıcı hayvanları engellemek için ve bununla beraber alpakaların otlamasını engellemek için tasarlanmalıdır şundan dolayı zehirli bitkiler olabilir.

Çitleri yaparken yırtıcı hayvanları ne olursa olsun hesaba katmanız gerekir. Birçok yerde 2″ x 4″ tırmanılamaz çitlerden kullanılır. Bu tür çitler Alpakaların kafalarının çitlerin arasına sıkışmasını engeller. Sedir ağacından meydana getirilen direkler seçmeniz size avantaj sağlar şundan dolayı tahta direklere nazaran daha dayanıklıdırlar.

Dağlık bölgelerde oldukca fazla çakal olduğundan daha çok tedbir alınmalıdır. Hem içeriye hem de dışarıya çitler yapılmalıdır ve Anadolu çoban köpekleri devriye gezmelidir. 8)

Kapılar önemlidir şundan dolayı Alpakaların bir ağıldan diğerine geçmesine destek olurlar. Sallanan kapılardan yapın ki kolaylıkla geçsinler.

Alpaka yetiştiriciliği için finansman sağlamak

Alpaka yetiştirmek isteyenlerin çiftlik kurabilecekleri kadar finansmana haiz olmaları oldukça önemlidir. Finansman seçenekleri çiftliğin gelişme sürecini hızlandırabilir. Alpakalar senede bir kere yavru verdiği için sürü büyütmek süre alır. Finansman kaldıraç tesiri gösterir ve gelişme eğrisini kolaylaştırır. Kafi finansmanın getirmiş olduğu bazı faydalar:

Sürünün gelişme hızını arttırır. Yatırımların oldukca yönlü büyümesi kıymet artışı sağlar, bilhassa de planlanan kıymet artışı beş yılda %400 olur. Alpaka yatırımları tamamen sigortalanabilir. Bu da finansal yükümlülükleri hafifletir ve kolaylaştırır. Birçok durumda çiftlik sahipleri ilk dişi yavru satışıyla harcamaları ödeyebilir. Bankaların ve finans müesseselerinin sunmuş olduğu birçok finansman seçeneği vardır.

Besiciler için ziraat kredileri vardır.
Ek olarak devlet, alpaka yetiştiriciliği yapmak isteyenlere belli bağışlama ve teşvikler de sunmaktadır. Lüzumlu şartları sağladıktan sonrasında bu bağışlama ve teşviklerden faydalanabilirsiniz.

Hayvancılık sektörü beş senedir hareketli bir dönem geçiriyor. Aşırı yükselen et tutarları canlı ve karkas et ithalatıyla dengelendi. Canlı ithalatla da hayvan sayısı 10.5 milyon adetten 13 milyon adete kadar terfi etti. Et ve süt besiciliğine dönük hayvan ithalatı artık durdu. Sadece bir başka hayvanın ithalatı gündemde. Durun derhal gene hayvan ithalatı mı yapılacak diye telaşlanmayın.

Anavatanı Cenup ABD olan alpaka, Avustralya üstünden Türkiye’ye gelecek. “And Dağları devesi” olarak malum ve deve ile koyun karışımı bir şekle haiz olan Alpakalar öncelikli olarak yünü için beslenen bir hayvan.

30 senedir Avustralya’da yaşayan Haşan Gençtürk, 3 bin 500 adetlik alpaka çiftliğinin ortaklarından. Global Alpaka isminde şirkette lan Frith ve Yüksel Ziraatçi ile ortak olan Haşan Gençtürk, alpakaları Türkiye’ye getirmek için nisan ayından bu yana çalıştıklarını söylüyor.

Hayvanları getirebilmek için Besin Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan izinler çıkmış. Son dakikada başka bir engel çıkmaz ise, uyum süreci denemeleri için 10 tane alpaka 17 Aralık’ta Türkiye’ye gelecek.

Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ile uyum mevzusunda çalışan Haşan Gençtürk, “10 tane alpakayı Konya Selçuk universitesı’ne götüreceğiz. Burada Türkiye’ye uyumlarını inceleyeceğiz. Ciddi bir problem çıkmaz ise önünüzdeki-yıl bin adetlik bir alpaka çiftliği oluşturmayı planlıyoruz. Hemen hemen yer tespiti yapmadık, araştırmalarımız sürüyor. Bir ki aya kadar nerede kuracağımızı da netleştirmiş oluruz” diyor. Alpakanın et ve sütünün değil yününün kıymetli bulunduğunu belirten Gençtürk, şu detayları aktarıyor:

“Alpakaların yünü koyun yününden oldukca daha kıymetli. Dünyanın unlü markaları A+ ürünlerınde tercih ediyor. Koyun yününün fiyatı 5-6 dolar seviyesinde iken alpaka yünü 70-80 dolar seviyesinde. Alpaka yılda bir kez doğuruyor. Gebelikleri 11.5 ay sürüyor ve yılda altı kilo yün veriyor. Bu hayvanın sütü sadece kendi yavrusuna yetiyor. Hayvan sadece yaşlandıktan sonrasında kesime gidiyor. Bir alpakadan minimum 40-50 kilogram et çıkıyor. Müslüman toplumların da kolaylıkla yiyebildiği bir hayvan. Yalnız hedefimiz et sektörü değil; tekstile dönük çalışacağız. Bu kıymetli yünleri Türk sanayicisi ile buluşturmak istiyoruz.”

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın