A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Aloe Vera Yetiştiriciliği
Aloe Vera Yetiştiriciliği
Sağlık ve Güzellik Bitkisel

Aloe Vera Yetiştiriciliği

Aloe Vera Yetiştiriciliği

Ne kadar az güneş görürse o denli sağlıksız olur. Evlerde sağlıklı yetiştirmek adına aşırı güneş almasına ise gerek yok. Örneğin orkideniz amacıyla sağladığınız filtrelenmiş güneş ışıklı şartlarda da olabilir. Daha az ışık az gelir, bu son sınırdır. Ama ne kadar uzun süreli ve “doğrudan” güneş, o denli sağlıklı, güzel ve şifalı aloevera demektir buna önem verin.

Sulama toprak olduğu gibi kuruduğu zaman yapılmalı. Açık havada çok güneşli yerde bulunduruyorsanız yazın her gün sulamanızda sakınca yoktur; toprak suyu iyi süzdürür yapıda ise zararı yok. Yapraklarının yıkanılmasını, su püskürtülmesini sever. Evde kapalı mekanda tekrar sulamak için toprağının yeterince susuz kalmasını beklemelisiniz. Kış mevsiminde daha da az aralıklarla sulayın. Zira kapalı alanda çürüme ihtimali yüksektir.

Yetiştirme amacınız yapraklarının içerisindeki jelden faydalanmak ise, en iyisi balıktan yapılan bitki besinidir. Güçlü büyüme zamanında ayda bir defa verin. Süs için yetiştiriyorsanız iyi bir toprakta besin gerekmez. Ya da genel amaçlı bitki besininden ayda bir defa, sadece gelişim döneminde.

Toprak olarak ya sıvısı tutmayan taşlı bahçe toprağı ya da kaktüs toprağı kullanın. Piyasada satışı yapılan hususi kaktüs toprakları aslında yaramaz. İçerisinde türlü ağaçların, otların gürce yetiştiği bir bahçenin kuytu köşelerindeki üst yüzey toprağı yeterince besleyicidir. 1/4 oranında ponza taşı daha yararlı daha güvenli olur.

Aloe vera kökte meydana getirdiği yavruların ayrılması ile kolayca çoğaltılır. Yavrunun kök bölgesi köklenmemiş olsa dahi, ama o kısmın iyice gelişmiş olması şartı ile asıl bitkiden ayrılabilir. Sonra sıvıyı tutmayan, faydalı hava alan, mesela perlit ile ponza taşı karıştırılmış toprağa dikin. Toprak çok nemli ise sulamayın. Ne vakit kurursa o vakit az su verin. Ne kadar susuz kalırsa o denli basit köklenir böylece o nispette de çürüme tehlikesini bertaraf etmiş olursunuz.

Aloe Vera çiçeği ev, ofis ve işyerleri gibi yaşam alanlarımızı süsleyen zarif ve güzel bitkilerdir. Uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Doğada birçok çeşidi vardır. Yapraklarını belirli aralıklarla yeniler. Her ortama kolay uyum sağladığı için çokça tercih edilir.

Aloe Vera çiçeği direk gün ışığına maruz kalmamalıdır.Bolca gün ışını sever. Hızlı büyüyebilmesi için aydınlık yerlere ihtiyaç duyar. Gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebilir. Gün ışığı almayan yönü belirli aralıklarla gün ışığına çevirilmelidir.Böylece çiçeğin bir yöne doğru eğilimi engellenebilir.

Aloe Vera çiçeği az ışık aldığı zaman yeteri kadar beslenemez bunun için çiçeklerinde solma ve kararma meydana gelir.

Aloe Vera Yetiştiriciliği
Aloe Vera Yetiştirmek

Aloe Vera çiçeği, yazın haftada en az 2 kere, kış aylarında ise haftada 1 kere saksı üstten sulanmalıdır. Suyun tüm toprağa ulaşması gerekmektedir. Yazın sulama tekniğinde Pazartesi ve Perşembe günleri tercih edilebilir. Kışın ise sulama tekniğinde Pazartesi günleri tercih edilebilir. Sulama esnasında kullanılan su kabı ölçeği hep aynı olmalı ve çiçeğe dökülen su saksının dibinde en fazla akşam sulamış isek, sabahleyin tabakda biriken su dökülmelidir. Böylelikle bitkinin toprağında koku ve haşerelerin oluşmasına engel olunacaktır.Sulamada temel kural bitkinin toprağı kurudukça su verilmeli, toprağının kuru yada sulu olduğunu anlamamız için, toprağına parmağımızı batırarak kuru veya ıslak olduğunu anlayabiliriz. Islak ise bitkimiz topraktaki suyu henüz bitirememiş olduğundan sulamamızı bir sonraki sulama gününe bırakmalıyız.

Aloe Vera çiçeği rüzgar akımı alan yerlerden uzak tutulmalıdır. Kış aylarında çiçeğin bulunduğu ortam sıcaklığı 14 ile 15 derecenin altına düşmemelidir. Rüzgar çiçeğimizi salladığı için bitkinin sapında oynamalar ve toprağın köküne hava akımın girmesine sebep vermektedir. Buda çiçeğimizin ömrünü azalttığı gibi çiçeklerin yapraklarında sararma ve çiçeklerinde solmalara sebep verir. Örneğin : Kapı ağzı ve pencere gibi açılan ve rüzgar alan yerlerden çiçekler kesinlikle uzak tutulmalıdır.

Aloe Vera çiçeği dallarının üzerindeki çiçekler solup geçtikten sonra bitkimizin bir daha çiçek açması için solan yaprakları kesilerek budanmalı ve kesilen bölgenin içine hava akımının girmesine engel olmak için, üzeri kapatılmalıdır. Örnek: Soğuk silikon, mum yada yakıcı olmayan yapışkanlarla kapatılabilir.

Aloe Vera çiçeğinin toprak değişimi yılda 1 kere sıcak ayların başlangıcı olan Nisan ayında yapılmalıdır. Toprak seçiminde humuslu ve lifli toprak kullanmak gelişimini iyi yönde etkiler. Toprak değiştirirken dikkat edilmesi gereken husus, değiştirmek istediğiniz çiçeğin saksısının en fazla bir numara büyüğüne dikilmelidir.

Aloe Vera çiçeğimize, vitamin kullanırken dikkat edilmesi gereken husus, çiçeğimiz yaprakları ve çiçekleri sağlıklı ise bu dönem içerisinde vitamin kullanmak zorunda değiliğiz. Çiçeğimizin çiçekleri solmuş ve budamasını yapmış isek bu dönemde bitkimizin hem çiçek açması hemde gelişmesi için seralar ve mağazalarda satılan çiçek vitaminlerini kullanma koşullarına uyarak bitkimize besin desteği verebiliriz. Örnek: Genelde besinler 1LT suya bir kapak ölçeğinde vitamin dökülür, iyicene karıştırılan suyla vitamin bulunduğu ortamdaki çiçeklere sulamadaki standart ölçeğimizle ilaçlı suyu bitkilerimize onbeş günde bir yada ayda bir uygulayabiliriz.

Aloe Vera çiçeklerimizin yaşam alanlarımızda bulunmasını istiyor ama koyacağımız ortam gün ışığından uzak kalıyor ise bitkilerimizin yapraklarının dökülmesine, çiçeklerinin de açmasına ve sağlıklı kalması için bizlerin bitkilerimize yardımcı olmamız gerekir. Bunun için çiçeklerimizi doğal ortamlarına uygun hale getirmek ve ışık alması için üstünden aydınlatıcılarla destekleyebiliriz. Saksı çiçeklerinin büyük bir bölümü aydınlığı sever, bu gün ışığı olmalı, olmayan bölgelerde ise, aydınlatıcılar ile desteklenmeli. Karanlıkta kalan bitkiler yapraklarını döker, sararmalar ve solmalar oluşur. Daha az ışık alan bitkilere, daha az su verilmelidir.

1 – Bitkinin aşırı derecede sulanması
2 – Bitkimizin saksı deliklerinin kapalı olması ve suyun deliklerden tabağına çıkmaması
3 – Hastalanmış bitkinin diğer bitkilere yakın olması
4 – Toprağının kalitesiz olması veya vitaminin yetersiz kalması
5 – Bitkimizin yapraklarında oluşan hastalıklar ve mantarlar Sinek, solucan veya yapışkan gibi pamuksu hastalıklar bitkimize zarar vermektedir.

Bu gibi hastalıkları ve haşereleri bitkimizde gördüğümüzde, ziraat ilaçları satan firmalardan bitkimizden bir yaprak veya toprak götürerek oluşan hastalıkları göre ona uygun ilaçları alıp kullanma klavuzuna uyarak kullanınız.

Aloe Vera çiçeğinin çoğaltılması bitkinin köklerinden ayırma yöntemiyle olur. Bitki köklerinden ayrılıp ufak bir saksıya dikilip sulama ve bakımına devam edilmelidir.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın