A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / İnternetten Para Kazan / Aliexpress Ürün Alıp – Satmak
Aliexpress Ürün Alıp - Satmak

Aliexpress Ürün Alıp – Satmak

Aliexpress Ürün Alıp – Satmak

Yurtdışı’dan alışveriş deyince akla ilk gelen isimler Alibaba ve Aliexpress’tir..Zira her iki sitede aynıdır Alibaba firma,kobi ve toplu satışlar Aliexpress ise parekendeye yönelik satışlar yapar.. Aliexpress ülkemizde oldukça yaygın kullanılan bir sitedir çin menşeilidir..

Şayet bu ünvanı haketmek hiç de öyle kolay değil.Aliexpress yeryüzünde ürün yelpazesi en geniş olan alışveriş sitesidir.10 milyonu aşkın ürün çeşidine sahiptir..Alışveriş sitelerini kıyaslarsak Aliexpress,Okyanus diğerleri ise Deniz ve Göl olarak kalır..Bu Okyanus’ta rahat ve güvenilir alışveriş yapmanız için küçük bir makale hazırladık.

Alibaba ağırlıklı olarak firma,kobi gibi kuruluşlara toplu ürün tedarik etmektedir burada ürünler genellikle lot halinde teklif verilerek satılır,Alibaba’nın ürün yelpazesini ise üreticiler karşılamaktadır..Alibaba yaklaşık 4 milyon üreticiyle çalışmaktadır..

Aliexpress Ürün Alıp - Satmak
aliexpress ürün satın alma

Aliexpress son derece güvenli bir sitedir ayrıca site Escrow adı verilen alıcı koruma programını kullanmaktadır tıpkı Ebay ve Gittigidiyor üzerindeki gibi havuzda toplanır para,ürün elinize geçmeden siz onay vermeden para satıcıya aktarılmıyor..

Bu tarz siteler son derece güvenli olmalarının yanında kötü niyetli sahtekarlarıda barındırır, burada dikkat edilmesi gereken husus ürün fiyatının diğerlerine nazaran aşırı ölçüde ucuz olduğu durumlarda temkinli davranmaktır..Gold Member, Gold Supplier ve A Plus satıcıları tercih etmek gerekir bu satıcıların profillerinde kral tacı,elmas gibi ibareler yer alır..Ayrıca bu durumda diğer satıcılar kötü olarak algılanmasın yeni başlamış dürüst satıcılarıda töhmet altında bırakmayalım yeni satıcıların profillerinde belirli düzeylerde ürün satışı ve feedback sayısına göre artan madalyalar mevcut..Genelde dikkat etmeniz gereken satıcının sattığı ürün sayısı,aldığı yorumlar gibi(order,feedback) özellikleri değerlendirmenizdir..

Aliexpress ürünün elinize ulaşmaması,farklı ürün gelmesi veya bozuk gelmesi gibi durumlarda Dispute açarsanız sorunsuz para iadesi yapıyorlar..Dispute sistemi sitenin bir başka güven veren özelliği..

Aliexpress’te ürünü aldığınız andan itibaren satıcı ürünü kargoya verdiğinde Tracking Number yani Takip Numarasını sisteme girdiğinde an ve an kargonuzu nerede diye takip edebiliyorsunuz…

Aliexpress’te chat sistemiyle satıcıyla anında iletişim kurabilirsiniz ayrıca mesaj sistemini kullanarakta irtibat sağlayabilirsiniz..Sitede Çin’liler ile İngilizce olarak konuşabilirsiniz..İngilizce bilmiyorum diye dert etmeyin Google Translate çevirilerine alışkınlar zira onlarında İngilizce’leri zayıf olduğundan onlarda Translate gibi çevirilerle cevap veriyorlar..

Aliexpress gönderdiği ürünlerin büyük bölümünü Free Shipping yani ücretsiz kargo seçeneği ile yolluyor..Ayrıca bütün özel kargo firmalarıylada gönderi yapıyorlar fakat bunun için yüksek kargo bedelleri ödemeniz gerekiyor..Kargo seçeneği genelde sizin insiyatifinizde..Ücretsiz gönderileri Çin posta servisi ile Honkong posta servisi ile gerçekleştiriyorlar..Ürün Türkiye’ye geldiğinde gerisini PTT hallediyor ve kapınıza kadar teslimatı ücretsiz gerçekleştiriyorlar…Her 2 posta serviside PTT ile anlaşmalılar şayet hızlı gönderi seçeneği olan PTT’nin APS servisi gibi acele posta servisleri var adı EMS,bunun için diğer özel kargofirmalarına nazaran daha cüzi bir rakam ödüyorsunuz..

1- Satın almadan önce yorumları mutlaka okuyun.

Sadece satıcının yorumlarını okumanız yetmez. Aynı zamanda o ürün sayfasnıdaki yorumları da okumanız gerekiyor. Çünkü ürünün durumuna ve satıcının tutumuna dair bilgileri en güzel buralardan anlayabilirsiniz. Yine buradan da ürünün fason olup olmadığını çıkarabilirsiniz. Mesela, SJCAM’in SJ4000-5000 model aksiyon kameraları go-pro çakması olarak çıktı. Ama sonra bunların da fasonları yapıldı. Alırken dikkat etmek lazım. Fasonun fasonunu almak ilginç olabilir…

2- Ürünün alternatiflerini mutlaka araştırın.

Aliexpress’te aynı ürünü satan onlarca satıcı var. Bu satıcıların bazıları ürünü tedarik ederken daha hesaplıya alıp daha ucuza satabiliyor. Ya da kampanya yapıp daha hesaplıya verebiliyor. Bazı ürünler de TR’de daha hesaplı. Mesela micro sd kartların bazı modelleri ülkemizde daha hesaplı. Hem de en az 2 sene garantili oluyorlar. Başka bir örnek de SJCAM, TR’de 400 lira civarında satılıyordu, aynı dönemde Aliexpress’te 100 dolardı. 2 sene garanti için 100 lira fazla vermek mantıklı olur. Karşınıza çıkan ilk ürünü almamakta fayda var özetle. Çok spesifik bir ürünse ve başka satan yoksa yapacak bir şey yok tabii.

3- Ürün görseli ve açıklamalarına dikkat edin.

Zira ürünün görseli ile açıklamaları aynı olmayabilir. Türkiye’de de bazen olabiliyor. Görselde gösterdiği bazı ürünleri açıklamada göndermeyeceklerini söyleyebiliyorlar. Hatta bazen ürün görseli boyut olarak o kadar yanıltıcı oluyor ki, açıklamaları okumazsanız işinize yaramayan ürün almış olursunuz. Ben bileme taşı alacaktım. Baktım, fiyatlar muhteşem, tam da istediği gibi taşlar. Ama sonra açıklamaları okuyunca benim aradığımın 3’te 1′, boyutunda olduklarını gördüm. Gerçekten hayal kırıklığı oluyor ama elinize geçtiğindeki aldatılmışlık hissinden iyidir.

Ayrıca bir ilanda birden fazla ürün satılabiliyor. Mesela tişört alacaksınız diyelim. Aynı ürünün tek ilan altında birçok şekilde satılan türü olabilir. Bunu ya seçmeli ya da satın alırken açıklama alanına girmelisiniz. Evet alışveriş o kadar da kolay değil ? İlk zamanlar biraz emek istiyor, ama sonra alışınca bunları otomatikman ve hızlıca yapabileceksiniz. Resimde bir USB kablonun onlarca seçeneğini görüyorsunuz.

4- Giriş seviyesinde İngilizce bilmeden alışveriş yapmayın.

En azından ilk alışverişi bilen biri ile yapın, sonrasında bir sıkıntı çıktığında yine İngilizce konuşmanız gerekecek. Aliexpress’in Türkçe sitesi ve desteği yok. Google çeviriye güvenip de işlem yapmayın. Aynı zamanda siteyi Türkçe görüp de Çinlilerle Türkçe konuşacağınızı sanmayın. Bazen İngilizce’yi bile zor anlıyorlar.

5- Türkiye gümrüğündeki sınırlamalara uygun alışveriş yapın.

Sınır 75 Euro yani 80 dolar civarıdır. Ama siz 70 doların üstünde ürün almayın yine de. Alsanız da üstüne daha düşük yazmalarını ve hediye etiketi ile yollamalarını isteyin. Telefon vb. ülkeye girişi vergilerini dahi ödemiş olsanız yasak olan ürünleri almayın. Gümrükte takılırsa onca paraya yazık olur. Çok pahalı bir ürün sipariş ettiyseniz, düzgün bir kargo yöntemi seçin ki gümrükte takibini yapsınlar. Yoksa ürününüz gümrükte mi takılmış bilemezsiniz.

Bir de aldığınız ürünün boyutuna ve gümrük memurunun o günkü ruh haline göre bir anda vergi istenebilir sizden. Çok olan bir durum değil ama 500 dolara olan ürün gift diye yollanıp paketi de çok büyük değilse sıkıntısız girerken, 20 dolara aldığınız paketi büyük olan bir ürün gümrükte takılıp, fiyatını kanıtlamanız istenebilir. Kanıtlayamazsanız da gümrük memurunun söylediği fiyat üzerinden vergisini vermek durumunda kala bilirsiniz. Ama dediğim gibi şimdiye kadar birkaç kere başıma geldi bu ekstra durumlar.

6- Kargo ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler.

10 doların üstündeki siparişlerde mutlaka takip numarası isteyin. Hatta 5 doların üstüne dahi teklif edebilirsiniz. Ama 5 doların altı için satıcı takip edilebilir bir metotla yollamaz ise bu normaldir, telaş etmeyin. Şunu da unutmayın, birçok ürün Çin’den ülkemize çok kısa zamanda geliyor ama ülkemizde PTT’nin size teslim etmesi çok uzun hatta bazen 1 ay alabiliyor. Oldu da kargonuzu takip edilebilir yolladı satıcı, o zaman takıldığı yeri görüp, gidip direkt şubeden bile alabilirsiniz. Bazen şubede rafların arkasına falan düştüğü olabiliyor. Ucuz etin yahnisi…

Her zaman ücretsiz kargo en iyi yöntem değildir. Bazen kargo ücretini ilave ederek daha ucuza alabileceğiniz ürünler çıkabiliyor.

7- Open Dispute yani anlaşmazlık kaydı açmadan önce mutlaka satıcıya mesaj atın.

2 gün içinde cevap gelmezse o zaman açarsınız. Bazen alıcı koruma programının süresini arttırarak, ya da bazen de yeni ürün çıkararak sorunu çözdürebilirsiniz. Tabii parayı geri isterseniz de birçok satıcı çok kurcalamadan iade yapıyorlar tabii tutar küçükse; büyükse geri kargolamanızı da isteyebilirler. Aceleci olmayın, satıcıyla konuşmadan Aliexpress’e şikayet etmeyin hemen.

8- Puanlar sizin gücünüz.

Ola ki ürünü aldınız ve beğenmediniz ya da ürün hiç ulaşmadı. Yanlışlıkla kargoyu aldım deseniz bile satıcıya durumu anlatın. Eğer uçuk bir fiyatı yoksa ürünün, genelde parayı geri veriyorlar; ürünü teslim almış dahi olsanız en azından paranızın bir kısmını da talep edebilirsiniz. Çünkü kötü bir yorum, düşük bir puan demek, 100 siparişten olmak demek anlamına gelebilir. Bundan dolayı çok korkuyorlar.

Ek olarak, size de puan veriyorlar. Sürekli üçkağıt yapmaya çalışırsanız siz de kötü puan alıp satıcının size ürünü yollamamasına neden olabilirsiniz. Eğer puanlarınız yüzde yüz ise, satıcının da size davranışı değişiyor, daha ılımlı yaklaşıyor.

Mutlaka her alışverişten sora satıcıyı değerlendirin. Bu sonradan sipariş verenler için yönlendirici olacak, hatta sizin için bile.

9- Büyük indirimleri ve indirim kuponu fırsatlarını takip edin.

Dönem dönem her mağaza stok eritmek için benzer indirimler yapıyorlar ama belli günlerde tüm Aliexpress indirime giriyor. İstediğniz bir telefon kılıfı bir anda 5 dolardan 1 dolara inmiş olabiliyor. Mesela her yıl Kasım’ın 11’inde yani 11.11’de büyük indirimler olur 24 saatliğine. 2015 yılında Aliexpress’in tek günlük cirosu 14 milyar dolardı. O derece çok satış oluyor. Kasım sonu Aralık başı gibi Black Friday; ama 11.11’deki gibi büyük bir festival havası olmuyor. Ayrıca indirim kuponu fırsatları var. Baze mağazalar belli tutarlarda alışverişe küçük de olsa indirimler yapabiliyorlar. 30 dolar alışveriş yapın 2 dolar inelim gibi. Ayrıca Aliexpress de satıcı bağımsız benzer kampanyalar yapabiliyor.

10- Sanal Kredi kartı kullanın.

Malum yurt dışından alışveriş yapıyorsunuz. Her ne kadar Aliexpress Türkiye’deki herhangi bir platformdan daha güvenli olsa da, bir sıkıntı durumunda başvurabileceğiniz bir mahkeme olmayacak. Ne olur ne olmaz riske girmeyin ve sanal kredi kartı ile çalışın. Hatta sanal kartınızı direkt kart olarak tanımlayın Aliexpress’in sistemine, her seferinde tekrar kart bilgilerini girmeyin, her zaman aynı bilgisayardan alım yapmıyorsanız özellikle dikkat edin buna. Limiti verirken, ürünün parasının hemen çekilmeyebileceğini hesap ederek en az 1 haftalık limit geçerlilik süresi belirleyin sanal karta. Maalesef Paypal geçmiyor. AliPay diye başka bir ödeme sistemleri var.

Yazının başında da dediğim gibi, alışveriş yapacaksanız lütfen aşağıdaki linkten gidin, her aldığınız üründe bana da ufacık da olsa bir yardımınız oluyor.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın