A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Alabalık Çiftliği Kurmak
Alabalık Çiftliği Kurmak
alabalık çiftliği kurmak

Alabalık Çiftliği Kurmak

Alabalık Çiftliği Kurmak

Ülkemizin denizlerle çevrili olmasına karşın balıkçılıktan istenilen kazanç elde edilememektir. Devlet bu açığın farkındadır ve balıkçılığa teşvik etmek için maddi destekte bulunmaktadır. Denizlerde balıkçılık yapabilirsiniz. Deniz olmayan bir şehirdeyseniz baraj ve dere kıyılarında alabalık çiftliği oluşturmak size yeni bir gelir kaynağı oluşturabilir. Denizden uzak şehirlerde yaşayanlar, taze balık yiyecek isterler. Tatlı su balıkları yetiştirerek bu talep açığını değerlendirebilirsiniz.

10 yıl öncesine kadar 60 bin ton tatlı su balığı yetiştirilirken günümüzde bu sayı 188 bin olmuştur. Devamlı gelişim gösteren sektör, girişimcilere büyük paralar kazanma fırsatını sunar. Anadolu’da bulunan sulama kanalları, nehirler, naturel göller, barajlar alabalık çiftliği oluşturmak için uygun bir alanlardır. Ülke içine alabalık satışı yapabileceğiniz benzer biçimde Avrupa’ ya ihracat yaparak ülke ticaretine katkıda bulunabilirsiniz. Ülkemize bu yıl balık ihracatı yardımıyla 2 milyar dolar döviz girmiştir. Birkaç yıl sonrasında Avrupa Birliği Devletleri’nde ülkemiz alabalık ihracatında % 50 ye varan pazara haiz olacaktır.

Muğla, Malatya, İzmir, Denizli, Sivas, Tunceli, Gaziantep, Elazığ, Kahramanmaraş, Kayseri ve birçok şehirde alabalık çiftliği kurabilirsiniz. Balıkları yetiştirdikten sonrasında restoranlara pazarlayabilirsiniz ek olarak ülkede toplu alımlar meydana getiren firmalara pazarlayabilirsiniz. Su ürünleri fabrikalarında birçok kişinin istihdam edilmesi de işin güzelliklerindendir.

Alabalık Çiftliği Oluşturmak İçin Kaç Para Lüzumlu?

Balık yetiştiriciliğine başlamadan ilkin hangi balık türlerinin ihraç egildiğini ve talebin hangi yönde bulunduğunu araştırmalısınız. Alabalık çiftliği oluşturmak için 100 ile 200 bin içinde sermayeniz olması gerekir. Çiftliğin yanında kedinize ilişkin otel ya da restoranınızın olması, işletme üstünden de para kazanmanızı sağlar. Kuracağınız çiftliğin büyüklüğü bakımından harcayacağınız para değişecektir. 250 ton kapasiteli bir çiftlikle 1000 ton kapasiteli bir çiftlik içinde büyük ana para farkları vardır. Tonaj büyüdükçe, işe koyacağınız ana para 700 bine kadar çıkabilir.

Alabalık çiftliği oluşturmak isteyenlere devlet tarafınca hususi imkanlar sunulur. Kafes, vapur, balık ağı ihtiyaçlarınız için Ziraat bankası’ ndan kredi alabilirsiniz. Hususi bankalardan da lüzumlu parayı temin edebilirsiniz. Devletin Su ürünleri merkezine lüzumlu kaydı yaptırdığınızda, alabalık için kilogram da 0.60 tl ödeme yapılmaktadır. Kıyı balıkçılığına son dönemlerde bazı balıkların neslinin korunması için engellemeler getirildi ve alabalık yetiştiriciliğine teşvikler yapılmış oldu. Tesis kurumunda düşük faizli kredilerden yararlanabilir, demirbaş malzemelerde % 50 bağışlama olanaklarını değerlendirebilirsiniz.

Alabalık Çiftliği Kurmak
alabalık çiftliği oluşturmak

Alabalık Ne Kadar Zamanda Büyür?

Oksijeni bolca, berrak, temiz sularda yetişen alabalık oldukça lezzetlidir. Alabalığın deniz, dere, kaynak, alp, aras, Karadeniz, Göl, Anadolu, gökkuşağı benzer biçimde türleri bulunur. Şimal ABD’da yaşayan ve dayanıklılığıyla malum gökkuşağı alabalığı vatanımızda en fazlaca yetiştirilen türdür. Alabalık çiftliği oluşturmak isteyenler, balıkların yaşamış olduğu ortamda, aynı kalitede su bulundurmak zorundadır. Devamlı ısısı ve miktarı değişen suda balık yetiştirmek zorlaşabilir. Balıkları yemlemek yavaş şekilde olmalıdır ve doğru oranda yapılmalıdır.

Balık yumurtalarının kuluçka suları, temiz olmalıdır. Bunun için su filtreleme şekilleri kullanılır. Balıkların su ihtiyacı, bulundukları alana gore değişim gösterecektir. Hususi havuzlarda üretilen balıkların suyu günde 4-5 kere değiştirilmelidir. Balıkların bazıları damızlık olarak ayrılmalıdır. Balıkların döllenme zamanlarını bilmek gerekir. 3 yaş ve sonrasında damızlık olabilen balıklar, tek seferde 1000 ile 2000 içinde yumurta bırakırlar. 1 aylık bir süre sonrasında kuluçka periyodu biter. Balık yumurtaları birçok ülkeye ihraç edilmektedir.

Alabalık çiftliği oluşturmak isteyenler, lüzumlu detayları edinip doğru adımlarla ilerlerse büyük kazançlara haiz olabilirler. Alabalık için doğru yaşam alanı bulmak, ana para hazırlamak ve balık yetiştirmeyi doğu gerçekleştirmek, meşhur bir iş adamı olmanızın anahtarını size sunabilir.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın