A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Genel / Akvaryum Kurmak İçin Gerekli Malzemeler
Akvaryum Kurmak İçin Gerekli Malzemeler
Akvaryum Kurmak İçin Gerekli Malzemeler

Akvaryum Kurmak İçin Gerekli Malzemeler

Akvaryum Kurmak İçin Gerekli Malzemeler

İlk önce akvaryumunuzun hacmi kadar çeşme suyunu üzeri açık bir kabın içinde 48 saat kadar havalandırın. Çeşme suyu klor içerdiği için bunu yapmanız gerekir. Klor, akvaryum balıkları ve bitkiler için zararlıdır ve öldürücüdür. Çeşme suyu 48 kadar dinlendirildikten sonra canlılarınız için zararlı olan klor uçacaktır.

Daha sonra bu dinlenmiş suyun içine piyasada akvaryumculardan kolaylıkla temin edebileceğiniz çeşitli su hazırlayıcılar katabilirsiniz. Bunlar, canlılar için zararlı olan ağır metalleri nötr hale getiren çeşitli kimyasallardır. Dozajına uygun bir şekilde suya kattıktan sonra, suyun ısısını balıklarınızın isteyeceği ısıya getirmelisiniz.

Birçok akvaryum balığı 20-26 C sıcaklıkta yaşar. Yine de hangi balığı beslemeye karar verdiyseniz ısıyı ona göre ayarlamalısınız. Bu arada, özel durumlar (hastalık, bazı balıklarda üreme,…) haricinde ısı sabit tutulmalıdır. Bunun için de yine piyasada çok çeşitli olarak bulunan termostatlı ısıtıcılardan almalısınız.

Temizlenmiş olan boş tanka 10-15 cm. yüksekliğinde suyu boşaltın. Daha sonra tabandan 3-5 cm. yüksekliğe dek temizlenmiş dere kumunu (deniz kumu, kuarz kum ve akvaryumlarda kullanılabilen; suyun kimyasını bozmayan kumlardan kullanabilirsiniz) koyup elinizle hafifçe düzeltin. Taban malzemesinin akvaryumun ön kısmına doğru hafif bir meyil oluşturması, gözle görülebilen pisliklerin tankın ön tarafında birikmesini ve daha kolay temizlenmesini sağlayacaktır. Taban malzemesini de yerleştirdikten sonra su bitkilerini köklerini zedelememeye özen göstererek kuma gömün. Tankınızı istediğiniz gibi dekore edebilirsiniz. Bunun için piyasada çok çeşitli malzemeler bulunmaktadır. Ama yine de akvaryumun doğal görünmesi balıklarınızın sağlığı açısından çok daha önemlidir. Bu yüzden de onları zaman içinde zehirleyebilecek veya strese sokabilecek plastik ve metal malzemeleri akvaryumunuza sokmamalısınız. En doğal dekor malzemeleri çakıl taşları, çeşitli kütükler ve kayalardır.

Bunları doğada da bulabilirsiniz ama doğadan alacağınız malzemeleri iyi dezenfekte edilmezse balıklarınız hastalanıp ölebilir. Akvaryum içinde kullanılacak olan malzemeler, suyun kimyasını bozmayan malzemeler olmalıdır. Akvaryum dekorunuzu sadece hayal gücünüz sınırlayacaktır. En iyisi, doğayı elinizden geldiğince taklit etmeye çalışmanız olacaktır.

Akvaryum Kurmak İçin Gerekli Malzemeler
Akvaryum Kurmak İçin Gerekli Malzemeler

Dekorunuzu hallettikten sonra sıra bir akvaryum için çok önemli olan malzemeleri yerleştirmeye geliyor. Bunlar: Filtre, hava motoru, ısıtıcı-termostattır. (Filtrasyon 3 şekilde gerçekleştirilir. Çeşitli filtre türleri vardır. Bunu ilerleyen bölümlerde ayrıntılarıyla göreceksiniz.) Filtre ve ısıtıcı-termostatı tankınıza yerleştirdikten sonra tankınızın geri kalan kısmını da suyla doldurun. Şimdi filtre, hava motoru ve ısıtıcı-termostatı çalıştırın ve ısının balıklarınızın isteyeceği ısıya gelmesini bekleyin. Su gereken ısıya geldiğinde artık geriye bir tek şey kalıyor; balıklarınızı suya yerleştirmek.

Sıfırdan Akvaryum Kurulumu

Gerekli Malzemeler:

 1. Akvaryum
 2. Akvaryum çakılı ya da kumu
 3. Su
 4. Filtre
 5. Bitki ve süs malzemeleri (eğer arzu ediliyorsa)
 6. 20 litrelik kova
 7. Hortum
 8. Balık Yemi
 9. Amonyak ve nitrat test seti (mutlaka olmalı)
 10. Nitrit test seti (isteğe bağlı, ama tavsiye olunur)
 11. Akvaryum termometresi
 12. Akvaryum ısıtıcısı
 13. Makarna Süzgeci

Balık Seçimi

İlk önce yapmanız gereken, ne tür balık büyüteceğinize karar vermenizdir. Bunu yapmadan önce “Akvaryum Kurmadan Önce Mutlaka Yapılması Gerekli Şeyler” adlı makalemi okumanızı tavsiye ederim. Bu size doğru balığı seçmenizde yardımcı olacağı gibi, hayatınızıda kolaylaştıracaktır.

Akvaryum Ebadı

Balığınızı seçtikten sonra, yapmanız gereken şey balığnızın yaşayabileceği ebadta bir akvaryum almaktır. Büyük akvaryum daha iyidir. Kesenizin elverdiği kadar büyüğünü alınız. Büyüğünü alın derken gidip bir tonluk bir akvaryum alın demiyorum. Örneğin, eğer japon balığı büyüyecekseniz için en az 75 litrelik akvaryum tavsiye ederim. Bu büyüklükte bir akvaryum 2-3 japon balığı için gelir. Daha küçük akvaryum almak iyi bir fikir değil. Su hacmi küçük olacağı için, sudaki zehirli maddelerin miktarı çok kısa sürede tehlikeli seviyeye ulaşacaktır. Ama bütçeniz izin vermiyorsa, 60 ya da 40 litrelik akvaryumla başlayabilirsiniz.

Akvaryum Zemini

Akvaryumu aldıktan sonra dibine koymak için akvaryum kumu ya da çakılı satın almalısınız. Kum ya da çakılın akvaryumda iki görevi vardır. Birincisi, kum ve çakıllar akvaryum suyunu temizleyen faydalı bakterilerin tutunup üreyebileceği yüzeyi sağlarlar. İkincisi, bitkilerin köklerinin tutunması için destek sağlar. Eğer akvaryumda bitki büyütmek gibi bir niyetiniz varsa, çakıl ya da kum almadan önce akvuryumcunuzla konuşup bitkiler için özel yapılmış zemin malzemesi (çakıl, kum) almanızı öneririm. Zemin malzemesini aldıktan sonra, akvaryuma koymadan önce bir pasta süzgecinden iyice yıkayarak temizleyin ve akvaryumun dibine yaklaşık 5 cm kalınlığında dökün.

Akvaryum kumu ya da çakılı konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden bir tanesi kum ve çakıl taneciklerinin şekli ve büyüklüğüdür. Bazı balıklar yemlerini ararken kum tanelerini ağızlarına alıp geri tükürürler. Eğer kum taneleri keskinse bu balığı yaralayıp oldürebülir, ya da eğer kum taneleri yeterince kücük değilse boğazlarını tıkıyarak ölümlerine sebep olabilir. Eğer uygun kum bulamassanız, balıkların agızlarına alamayacakları kadar büyük çakıl tanesi kullananbilirsiniz.

Akvaryum Suyu

Eğer musluk suyunuz kalitliyse, akvaryumda musluk suyu kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü musluk suyu balıklar için gerekli olan eser elementleri içerirler. Ama eğer musluk suyu kullanacaksanız, önce musluk suyundaki klorü etkisiz hale getirmelisiniz. Çünkü klor balıkları zehirleyip öldür. Bu amaçla akvaryumculardan suyu düzenleyecek eriyik/solüsyon alabilirsiniz. Ben japon balığı akvarymum için “Seachem” marka, “Prime” adında bir solüsyon kullanıyorum (kazıkyeme! ABD’de 4000 litre suya yetecek kadar büyüklükte bir şişe (100 ml) sadece 5 dolar civarında bir fiyata satılıyor). Akvaryumun suyunu ve su düzenleyici solüsyonu ekledikten sonra bitki ve süsleri akvaryuma ekleyebilirsiniz. Bitki ve süsler hem akvaryumda balıkların saklanması için yer sağlar hemde göze güzel görünürler. Bitkiler ayrıca akvaryumda ki nitratı temizleyerek akvaryum suyunun iyileştirilmesine yardımcı olur. Süslemeyi yaparken aşırı kaçmayın ve balıklara yüzebilecekleri yer bırakın.

Akvaryuma su ve bitki ekledikten sonra yapmanız gereken şey, ilk olarak akvaryumda azot çevrimini tamamlamaktır. Bunu yapmadan sakın akvaryuma tek bir balık biye koymayın, yoksa balıklarınız ölecektir. Azot çevrimini öğrenmek için “akvaryumda biyolijik denge” adlı makalemi lütfen okuyunuz. Akvaryumda azot çevrimini yaparkend amonyak, nitrit ve nitrat seviyelerini haftada en az bir kez ölçmeniz gerekecek. Bu amaçla kendinize amonyak, nitrit ve nitrat test seti almalısınız. Nitrit test seti bir zorunluluk değil ama, amonyak ve nitrat test setleriniz mutlaka olmalı. Eğer bunları alabilecek paranız yoksa akvaryum suyunu akvaryumcuya götürüp bu moleküllerin seviyesini bedavaya ölçtürebilirsiniz. Anacak akvaryumda azot çevrimi tamamlandıktan sonra balıklarınızı akvaryuma koyunuz.

Akvaryum Filtresi

Akvaryumun en önemli unsurlarından birisi akvaryum fitresidir. Akvaryum filtresinin görevi, suyu temizlemek ver oksijen’lendirmektir. Piysasada çok değişik çesitlerde akvaryum filtreleri satılmaktadır. Bura makalede türlerine değinmeyeceğim. Başlangıc için çok pahalı bir filtre almanıza gerek yoktur. Size tavsiyem üsten su akıtan yani şelale tipi fitre almanızdır. Bu filtrele ucuz olduşu gibi, iyide iş görürler. 200 litreye kadar olan akvaryumlarda bu fitreleri sorunsuz kullanabilirsiniz. Bu tür filtre üreten şirketlerden belki de en ünlüsü “Eheim” dır. Buraya tıklayarak “Eheim Liberty” marka filtrenin resmini görüp bilgi edinebilirsiniz (kazıkyeme! ABD’de bu filtereler ebadına göre 20 ile 28 dolar arasında bir fiyata satılıyor).

Filtre alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus, filtrenin aşağıdaki üç özelliğe sahiğ olmasıdır: birincisi, fiziksel filtreleme yapma yeteneği; ikincisi, kimyasal filtreleme yapma yeteneği; üçüncüsü, biyolojik filtreleme yapma yeteneği. Bu özelliklerin ne olduğuna burada değinmeyeceğim, ama filtreyi aldiüiniz akvaryumculara sorarsanız size detaylı bilgi vereceklerine eminim.

Yukarıda saydığım malzemelere ilaveten, beslediğiniz balık türüne göre, bir ısıtıcıya ihtiyacınız olabilir. Örneğin, japon balıkları 4 ile 30 C derece arasında yaşayabildikleri için ısıtıcı almanıza gerek yoktur. Ama, tropikal balık besliyorsanız mutlaka bir ısıtıcı almanız gerekecek. Suyun sıcaklığını ölçmek için ayrıca bir de termometreye ihtiyacınız olacak. Herşeyi kurduktan sonra özellikle dikkat etmeniz şey düzenli aralıklarla su değisimi ve uygun yemlemedir. Haftada bir kez akvaryum suyunuzun 20% sini degiştirmelisiniz. Bu suda ki zehirli maddelerin miktarını azaltacaktır. Bunu yaparken dikkat edeceginiz en önemli husus koyduğnuz suyun sıcaklığının akvaryumda ki suyla aynı olmasıdır.

Eğer böyle yapmassanız balıklarınız stresten hastalığa yakalanıp ölürler. Akvaryum suyuyla koyacağınız suyun sıcaklığını eşitlemek için su kabınızı doldurduktan sonra akvaryumun yanına koyup en az 24 saat bekleyin. Kabdaki suyu sıcaklığı bu süre ıçerisinde akvaryumda ki su ile aynı olacaktır. Suyu akvaryumdan boşsaltmak içinde bir hortum ve kova kullanabilirsiniz. Eğer musluk suyu kullanıyorsanız sakın, klorü etkisiz hale getirmek için su düzenleyici solüsyon koymayı unutmayın.

Bu makalede ana hatlarıyla sizlere sıfırdan nasıl akaryum kuracağınızı anlatmaya çalıştım. Sizlere bu konuda daha fazla makale okumanızı tavsiye ederim. Akvaryum biyolojisi hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz balıklarınız o kadar sağlıklı olacaktır. Unutmayın akvaryumda ki biyolojik dengeyi anlamadan bu hobide başarılı olma şansınız hemen hemen hiç yoktur.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın