A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Tarım ve Hayvancılık / Akrep Üretim Çiftliği Kurmak
Akrep Üretim Çiftliği Kurmak
akrep üretim çiftliği kurmak

Akrep Üretim Çiftliği Kurmak

Akrep Üretim Çiftliği Kurmak

İşte dünyanın en pahalı sıvısı. 8 bacaklı akrebin avını yakalamak, etkisiz hale getirmek için kullandığı bir çift pedipalpi ve sonunda zehirli iğne bulunan dar segmentli bir kuyruğu vardır. Akrepler bu zehiri, avını sakatlamak, etkisiz hale getirmek ve diğer avcılara karşı kendilerini savunma amacıyla kullanıyor.

Akrep türlerinden sadece 25 tanesinin zehiri ölümlere yol açmakta. Bu zehirlerin yararlı olduğu durumlar da var. Bağırsak iltihabı, multiple skleroz ve romatoid arthrit gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor. Hem yararlı, hem de ciddi şekilde zararlı olan bu zehirin sadece 1 litresi 10 milyon dolar.

Ölümlere de neden olabilen akrep sokmalarında kullanılan panzehir, yine akreplerden alınan zehrin işlemlerden geçirilmesiyle üretiliyor. Adıyaman’daki laboratuvar bünyesinde Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden toplanan yaklaşık 800 akrep, özel kutularda beslenerek, ürettikleri zehir sayesinde şifa kaynağı oluyor. Bahar aylarından itibaren başlanan zehir sağımı, sonbahara kadar devam ediyor.

Akreplerden alınan zehir, yapılan saflaştırma işlemlerinin ardından toksin hale getirilerek enjeksiyonla at ve farelere veriliyor. Daha sonra bu hayvanların plazmasından alınan sıvı saflaştırma çalışması sonrasında ürün, iç ve dış pazarda akrep sokmalarına karşı panzehir olarak satılıyor.

İşletmenin Müdürü Kimyager Fatma Ergin, ürünlerin ağırlıklı olarak Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satıldığını söyledi.

Ergin, akrep serumu ile girdikleri sektörde 10 yıldır faaliyet gösterdiklerini belirterek, şimdi yılan antiserumu da ürettiklerini vurguladı.

Akrep Üretim Çiftliği Kurmak
akrep üretim çiftliği kurmak

Zehrin şifaya dönüşme süreci

Akrep zehrinin şifaya dönüşme sürecini anlatan Ergin, şöyle konuştu:

“Akreplerin zehri şifaya dönüşürken öncelikle toksin dediğimiz sıvılarının alınması lazım. Sağım işlemi metoduyla akreplerin zehirlerini alıyoruz. Zehri saflaştırma adı altında birkaç işlemden geçiriyoruz ve sonra katı hale dönüştürüyoruz. Toksini bu şekilde hazır hale getiriyoruz. Sonraki süreçlerde ise atlara immünizasyon sistemi ile azar azar enjeksiyonla veriyoruz. Aktivite testi dediğimiz sistemle farelerde toksine karşı oluşan antitoksinleri ya da antikorları alıp karşılaştırıyoruz ve o şekilde atın ürün şeklinde oluşan antikorlarının gücünü tespit ediyoruz. Ürün sisteminin verdiği yanıta göre de atların plazmasını alıyoruz. Plazmaları aldıktan sonra tamamen fabrikada işlemlere devam ediyoruz. Burada saflaştırma işine tabi tutuluyor. Ata ait olan ama bizim istemediğimiz tüm proteinler bir şekilde elimine ediliyor. Bize gerekli olan akrep toksinini nötralize eden ya da bertaraf eden proteinleri bir araya getiriyoruz ve nihai ürün olarak piyasaya sunuyoruz.”

Elde edilen akrep serumunun toksinden antitoksin, toksinden venomuna ya da antivenoma dönüşen ürünü hem yurt içi hem de yurt dışı piyasada satışa sunduklarını belirten Ergin, bu ürünlerin akrep sokma vakalarında kullanıldığını aktardı.

ŞANLIURFA’da zehirli akrep toplayan Ali ve Bilal Yılmaz kardeşler, çok değerli olan akrep zehrinin sağımını yapmak için bir depoda tesis kurdu.

Dünyada sadece Şanlıurfa’da bulunan ve zehrinden serum elde edilen Androctonus Crassicauda akrep türü

Geceleri tarla ve ahırda yakalayan Yılmaz kardeşler, bunları özel cam kutularda muhafazada tutarak Sağlık Bakanlığı’na satışını yapıyor. Dünyanın en tehlikeli ve öldürücü akrepleri arasında.

Çiftlik sahibi;

“Dünyada ilaç ve kozmetik ürünlerinde akreplerin kullanıldığını öğrenince böyle bir tesis kurma hayalim vardı onu gerçekleştirdim. Bu tesise benden başka kimse girmeye cesaret edemiyor. Tarım Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğünden izin alarak bu tesisi kurdum. Bu şekilde anaç toplayarak akrep yetiştiriciliğini yapıyorum. Şuanda bu tesiste 150 anaç akrep var ve bunlar yılda 80-120 arasında doğum yapıyor.”

“Bizim burada bulunan akrepler oldukça kaliteli bir akrep türüdür. Bu tesisin burada kurmamızın amacı anaç akreplerin doğumunu sağlamak ve Şanlıurfa’nın tanıtımını yapmaktır. İlaç ve kozmetik sektöründe oldukça muazzam bir geliri bulunmaktadır. Bu akreplerin zehri dünyadaki en pahalı sıvısı arasında yer almaktadır. Akrebin 1 litre sıvısı uluslararası piyasasında 1 litresi 10 milyon dolara satılmaktadır. Bizim bu tesisimizde ise yılık 1-2 litre sıvı alma kapasitesi bulunmaktadır. Ancak bizim akrep sağım tesisimiz yok. Bunla ilgili olarak resmi girişimlerimiz devam etmektedir. Bu proje hayatta geçirilmesi durumunda ticari olarak ve Şanlıurfa’nın tanıtımı açısından büyük bir projedir.”

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın