A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Akıllı Tahta Satışı
Akıllı Tahta Satışı
akıllı tahta

Akıllı Tahta Satışı

Akıllı Tahta Satışı

Günümüz eğitim ekipmanlarının değişmez bir ögesi de akıllı tahtalardır. Sizler de global markaları Türkiye piyasasına getirip, satabilir. Hatta bu ürünlerin üretimlerini bile yapabilirsiniz.  Ürünler ilk başka Smart Board interaktif kısaca akıllı yazı tahtası, Smart Technologies şirketi tarafınca 1991 senesinde dünyada ilk interaktif akıllı yazı tahtası olarak üretilip pazara sunulmuştur. İngilizcede smart=akıllı, board=tahta anlamına geldiği için bu teknoloji dilimize akıllı tahta olarak çevrilmiştir. Akıllı tahta değişik şekillerde de kullanılmaktadır; İnteraktif tahta, elektronik tahta, akıllı yazı tahtası, elektronik yazı tahtası, interaktif yazı tahtası vb.

Akıllı tahta teknolojisini özetlemek gerekirse özetlersek,okullarımızda kullanılan büyüklükte beyaz tahtaların etkileşimli bir ekrana dönüştürülmesi olarak tanım edebiliriz.

Peki bildiğimiz beyaz tahta iyi mi etkileşimli bir aygıta dönüştürülüyor ? İşte bu probleminin karşılığı akıllı tahta teknolojilerini ayrıştırıyor. Şöyleki bir düşünürsek bilgisayarımızın lcd ekranı okullarda kullandığımız boyutlarda devasa bir lcd olsun ve bu lcd bir de dokunmatik olsun, neler yapabilirdiniz ? Yapabileceklerinizi sayarak bitirmeniz olanaksız benzer biçimde.. Peki bu şekilde devasa bir dokunmatik lcd ekranın maliyeti sizce nedir ? Anlatmaya bile gerek yok, bu şekilde bir ekran aşırı pahalı olacaktır.. Peki bu lcd ekranda ders özetleyen, ya da sorun çözen öğrencileri bir hayal edin ? Sizce ne kadar bir süre bu dev ve pahalı lcd’miz hayatta kalabilir?.. İşte tüm bu nedenlerle akıllı tahta teknolojileri yaşam bulmuştur. Bir akıllı tahta, bahsi geçen imgesel dev lcd’mizden oldukca daha ucuz, oldukca daha dayanıklı olmalıdır..

Peki alalede bir büyük eylemsiz tahta, iyi mi ‘akıllı tahta’ haline getirilebilir? Bunu yapmak için bilgisayarımızın görüntüsünün ilk olarak beyaz tahtamıza aktarılması gerekmektedir, bu aktarımı bir projeksiyon cihazıyla halledebiliriz.Aslen bu şekliyle bile tahtamız epey işlevseldir; bilgisayarımızın başlangıcında oturan bir öğretmen evvelde hazırlanmış eğitim yazılımları yardımıyla, çeşitli mevzuları görsel olarak sınıfa aktarabilir. Fakat hemen hemen tahtamız yeterince interaktif, yeterince akıllı değildir. Talebe derse kolaylıkla mudahil olması imkansız, eylemsiz halde dersi izler. Öğretmen de talebe kontrölünü yitirmiş, bilgisayardaki eğitim yazılımıyla uğraşmaktadır. Peki tahtamızı iyi mi akıllandırabilir, iyi mi interaktif hale getirebiliriz? Bunu yapmak için tahtamızın parmağımızın yada kalemimizin hareketlerini algılayabilir olması gereklidir. Bu tıpkı bilgisayar ekranında fare hareketlerinin algılanması gibidir.

Tahta yüzeyi bir çeşit algılayıcıyla kaplı ya da bir çeşit algılayıcıyla taranıyor olsun ve biz tahtaya dokunduğumuz anda algılayıcı tahtanın hangi koordinatında olduğumuzu çözümleyebilsin, vaka tamamdır. Artık bir farenin ekranımızda hangi noktada olduğu ve tıklama mı, çift tıklamamı yapmış olduğu algılanıp ona bakılırsa program tepkimeleri meydana getirilebilir. Akıllı tahtalar için üretilen yazılım, tahtamız üstünde gezinen nesnenin hareketlerini çözümleyerek lüzumlu tepkimeleri verir. Artık tahtamız akıllanmış ve lüzumlu tepkileri verir hale gelmiştir.

Özetlemek gerekirse özetlersek bir akıllı tahta denildiğinde; bir bilgisayar, tahtamıza bilgisayar ekranını yansıtan bir projeksiyon, tahta yüzeyimizi ‘okuyan’ bir yüzey teknolojisi ve bu hızla gelişen teknolojinin okumalarının bilgisayara aktarılması zincirinden bahsetmekteyiz.Bu yüzeyin iyi mi okunduğu akıllı tahta teknolojilerini başlıca üç ana teknolojiye ayırmaktadır.

Akıllı Tahta Satışı
akıllı tahta

Akıllı tahtaları ayrıştıran üç temel teknoloji vardır…

1.) Klipslerle her standart tahtaya bağlanabilen kızıl ötesi/ses ötesi üniteler.

Bu teknoloji, beyaz tahta yüzeyine monte edilen elektronik kızıl ötesi-ses ötesi algılayıcı ve bu algılayıcıya kızıl ötesi-ses ötesi sinyal gönderen kalem seçimi bir ileticiden oluşur. Sinyal gönderici kalem, algılayıcı cihaza tahtanın hangi koordinatında bulunduğunu bildirir. Bilgisayara usb yada kablosuz olarak bağlı olan algılayıcı bu koordinat bilgisini bilgisayardaki yazılımına iletir. Bu hızla gelişen teknolojinin en iyi yanı, taşınabilir olması ve derhal her beyaz zeminde kullanılabilmesidir.

2.) Çift katmanlı yüzeyi olan mekanik eylemsiz tahtalar.

Bu teknolojide tahta yüzeyi çift katmanlı zar ile kaplıdır. Bu zar dokunmaya duyarlıdır. Bu sayede herhangi bir kalemle yada parmakla dokunarak cihazın kullanımı mümkün olmaktadır. Bu hızla gelişen teknolojinin öncü markası Smart Board’dır. Bu teknolojiyi tercih edecek olanlar, yüzeyin sağlamlığına bilhassa dikkat etmelidirler. İlk çıkmış olduğu zamanlardaki dayanıksız yüzeyler, günümüzde üreticiler tarafınca daha sağlam yapılara kavuşturulmuştur.

3.) Elektromanyetik teknoloji ile üretilen akıllı tahtalar.

Sert yüzeye haizdir ve çarpmaya dayanıklıdır, elektromanyetik indüksiyon teknolojisi ile çalışırlar. Hususi dış yüzeyi ile ışığı soğurarak geri yansımasını engeller bu sayede gözü yormaz. Kablosuz kalemleri ile tahtada çizilen her şeyi tahta anında algılar. Bu elektromanyetik tahtalar sınıflar ve konuşma salonları için idealdir.

Tahtanın yüzeyindeki minik manyetik alan yardımıyla, tahtanın yüzeyine çizilen her şeyi süratli ve doğru algılayabilen kablosuz yazma aparatıyla çalışır. Bu biçim tahtalar bilhassa derslik ortamına uyum sağlar. Dijital tahtanın bazı çeşitleri, yazma aparatını çalıştıracak bir batarya/ pile gereksinim duyar. Fiyat olarak orta seviyededirler ve kalemleri ucuzdur(15-50usd arası).Çözünürlükleri yüksek olduğundan süratli ve kırılgan çizimler hayata geçirmeye uygundurlar.

Bu gruptaki ürünlerin bir kısmı parasız yazılımla beraber gelmektedirler. Bir kısmında ücret söz mevzusudur.

4.) Yeni nesil dokunmatik akıllı tahtalar.

Giderek ilerleyen teknoloji, akıllı tahtalar dünyasındaki varolan kalıpları yıkarak yepyeni yapılar ortaya koymaktadır. Dokunmatik akıllı tahtalar, zarla kaplı yapının dayanıksızlığı ve yüksek maliyeti sebebiyle yeni nesil bir eğitim teknolojisini doğurmuştur;Elektronik alıcı ile çerçevelenmiş dokunmatik akıllı tahtalar…Hem ucuz hem de sağlam bu yeni yapıların bir öteki artısı da oldukca daha süratli olmaları.

Bu yeni teknolojide tahta yüzeyi, elektronik gözlerle taranmakta ve elin tahtaya her dokunuşu kırılgan bir halde algılanmaktadır. Bu sayede hem kalemle hem de elle kullanılabilen bu yeni nesil akıllı yazı tahtaları bir tek ilk alım olarak değil, devamlı maliyetler bakımından da epeyce ekonomiktirdirler.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın