A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / İnternetten Para Kazan / AdSense ile Para Kazanmak
AdSense ile Para Kazanmak
Adsense Çok Kazanmak

AdSense ile Para Kazanmak

AdSense ile Para Kazanmak

En etkili ve gerçekçi online para kazanma yollarını sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Belki de AdSense internetten para kazanma yolları arasında en çok bilinen ve en etkili olandır. Peki herkes AdSense ile para kazanabilir mi ? AdSense sayesinde geçiminizi sağlayabiliyor misiniz? Bir AdSense kullanıcısı olarak kendi deneyimlerime dayanarak sizlere dürüst cevaplar vermeye çalışacağım.

Google AdSense Nedir?

İnternet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu çoktan Google AdSense’in ne olduğunu biliyordur ancak yeni başlayanlara ufak bir bilgilendirme yapabilmek adına işte program ve sağladığı yararlar hakkında kısa birkaç bilgi:

Sahibi Google’dır. Google için en önemli gelir kaynağıdır (2012 yılında AdSense üzerinden Q3 kazançları 3.13 milyar dolardı ki bu Google’ın gelirlerinin %27’sine eşittir).

 • Yayıncılar için ücretsizdir.
 • Reklam verenler, AdSense websitelerinde kendi ürün veya hizmetlerini tanıtmak için Adwords programını kullanırlar. Sadece birileri onların reklamlarına tıkladıklarında ödeme yaparlar (TBÖ – Tıklama Başına Ödeme).
 • Yayıncılar gelirin %68’ini, Google ise %32’sini alır. Örneğin eğer bir reklam veren bir tıklama için 1 TL ödüyorsa, bunun 68 kuruşu yayıncıya, 32 kuruşu Google’a verilir.
 • Tıklama başına maliyet hesaplaması bir açık arttırma tipi sistemle yapılır.
 • Kullanması çok kolaydır.
 • Günümüzde internetteki en güvenilir reklam platformudur ve yayıncılar için en çok geliri sağlamaktadır (diğer TBÖ sistemleri ile kıyaslandığında).
 • AdSense içerik sitelerinin yanı sıra oyun, video, mobil ve arama ürünleri için de mevcuttur.
 • Google AdSense hakkında daha fazla bilgi edinmek için Google AdSense Yardım Merkezini ziyaret edebilirsiniz.
 • AdSense ile para kazanmak için ne yapmanız gerekiyor?
 • AdSense ücretsiz, kullanımı kolay ve gelirin %68’ini alıyorsunuz – AdSense ile para kazanmak için başka ne yapmanız gerekiyor?

1- İçerik açısından zengin bir websitesine ihtiyacınız var: AdSense içerik açısından zengin sitelere bayılır. İçerikten kasıt AdSense içerik politikalarını ihlal etmediği sürece herhangi bir tür olabilir (metin, resim, video).

AdSense ile Para Kazanmak
Adsense Çok Kazanmak

Ancak sayfalarınızda AdSense tarayıcısının websitenizin ne hakkında olduğunu tespit edebilmesi için az sayıda da olsa metin bulundurulması tavsiye edilmektedir. AdSense; makale, nasıl yapılır gibi websiteleri için daha uygundur ancak diğer türdeki başarılı websitelerini de unutmamak gerekir.

2- Yüksek kaliteli bir websitesine ihtiyacınız var: AdSense içerik politikalarını ihlal etmeyen içerik yayınlamanız yeterli değildir ayrıca yüksek kaliteli bir websitesinde yüksek kaliteli bir içerik sağlamalısınız. Google, para ödeyen her reklamverene karşı sorumludur ve reklamverenler reklamlarının düşük kaliteli websitelerinde yayınlanmasını istemezler. Geçmişte bu mümkündü ancak son birkaç yıldır AdSense’e dahil edebileceğiniz websitesi türleri üzerinde daha sıkı politikalar uyguluyorlar.

3- ÇOK fazla trafiğe ihtiyacınız var: AdSense çevrimiçi olarak güzel bir para kazanma yöntemidir ve belki de websitenize gelen iyi miktarda kaliteli bir trafik ile kazancınızı arttırabileceğiniz en kolay yoldur. Size tam bir rakam söyleyemem çünkü kazandığınız miktar tıklama başına kazanç ve link tıklama oranına bağlıdır ancak müşterilerime günlük en az 300-400 tekil ziyaretçileri olmadığı sürece websitelerine AdSense eklemelerini önermiyorum.

Genel olarak ne kadar çok hedeflenmiş trafiğiniz var ise AdSense ile o kadar çok para kazanabilirsiniz.

4- Doğru anahtar kelimeleri hedeflemeniz gerekmektedir: Eğer içeriğinizde doğru anahtar kelimeleri hedeflerseniz AdSense veya herhangi bir başka reklam platformu ile daha çok para kazanabilirsiniz. Doğru anahtar kelimeler nelerdir? Anahtar kelimeler: (1) reklamverenler tarafından ürünlerini tanıtmak için kullanılırlar ve bu yüzden rekabet daha büyüktür ve (2) hareket anahtar kelimeler. Hareket anahtar kelimeler daha etkilidir çünkü kullanıcılar harekete geçirilir yani tıkladıktan sonra dönüştürülürler.

Aşağıdaki şu örneği inceleyelim: Varsayalım ki AdSense kullanan kilo verme hakkında iki niche websiteniz var. Her iki websitesi de aynı oranda organik trafik alıyor ve aynı konumlarda reklamlar bulunuyor. İlki şu gibi aramalarla ziyaretçi çekiyor: “kilo verme ipuçları”, “nasıl kilo verilir”, “göbek bölgesini eritmek” ve diğer ise şu gibi anahtar kelimelerden ziyaretçi çekiyor: “su içmek niçin önemlidir”, “akşam yemeğinden sonra ne yemek gerekir”, “her gün kaç öğün yemek gerekir”.

İlk websitesi AdSense ile daha çok kazanacaktır çünkü reklamverenler daha çok bu anahtar kelimelerle ilgileniyorlar, bu yüzden de ilgili reklamların miktarı daha çok olacaktır. Kendi problemlerine çözüm veya problemleri hakkında ipuçları arayan kullanıcılar da, genel bilgi arayışında olan kullanıcılara kıyasla reklamlara daha çok tıklama yapma eğilimindedir.

Bu ayrıca organik trafiğin diğer trafik biçimlerine kıyasla niçin daha değerli olduğunun bir nedenidir, çünkü daha yüksek hedefleme yapmaktadır ve dönüşümleri daha iyidir.

5- AdSense politikaları ile tam olarak uyumlu olmak zorundasınız: Yukarıda söylediğim gibi AdSense, Google’ın gelir kaynaklarının üçte birine tekabül ediyor bu yüzden tüm programı çok ciddiye alıyorlar. Herkesin bir AdSense hesabı edinmesi nispeten kolay olsa bile kurallarına uymadığınız zaman %100 hesabınızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Mevcut veya yeni bir AdSense yayıncısı olsanız bile AdSense’i websitenize uygulamadan önce onların politikalarını iyi okuduğunuzdan emin olun. Sistemi yanıltabilecek fikirleri kafanızdan atın ve unutmayın ki, kendi kuralları ve politikalarını kimse ihlal edemesin diye bu işteki en iyi insanları işe alıyorlar.

6- Amacı olan ve AdSense için yapılmış olmayan bir websitesine sahip olmanız gerekmektedir: AdSense her ne kadar bir websitesini paraya dönüştürmek için iyi bir yol olsa da, tek amacı AdSense reklamlarının yerleştirilmesi olan siteler Google tarafından pek sevilmiyorlar. Buna bir önceki konumuzda değinmiştik, bilmeniz ve anlamınız gereken şey ise websitenizin veya blogunuzun AdSense aracılığıyla para kazanmanın daha ötesinde açık bir amacı olmalıdır.

Evet, çok fazla trafiği ve ziyaretçisi olan kurulu bir blogda AdSense kullanarak para kazanabilirsiniz; kendi ürün ve hizmetlerinizi satarken AdSense kullanarak websitenizden para da kazanabilirsiniz ama tek amacı organik ziyaretçiler çekip, ardından AdSense kullanarak para kazanmak için bir blog yaratmak veya vasat içerik yayınlamak pek de iyi bir fikir değildir. Geçmişte bu model işe yarıyordu ancak artık yaramıyor.

AdSense kullanarak para kazanan websitelerinin ortak noktaları

 1. Hepsi içerik açısından zengin, yüksek kaliteli içerik sunan websiteleridir.
 2. Hepsinin çok fazla trafiği vardır ( Aylık 100,000 ziyaret AdSense ile para kazanmak için yeterlidir).
 3. Hepsi tamamen AdSense politikaları ile uyumludur.
 4. Hepsi tamamen webmaster yönergeleri ile uyumludur.
 5. Hepsi faydalı hizmetler ve ürünler sunuyor ve tek varoluş sebepleri AdSense’den para kazanmak değil.

AdSense ile geçiminizi sağlayabilir misiniz?

Yukarıda AdSense ile nasıl para kazanabileceğinizi anlattım ancak geçiminizi sağlayabilir misiniz? Bir başka deyişle tüm giderlerinizi karşılamak için %100 AdSense’e bağlı olabilir misiniz?

Yanıt, HAYIR. Bunun sebebi AdSense ile ayda onbinlerce lira kazanamayacağınız ve iyi bir hayata sahip olamayacağınız değildir, bunun sebebi tek bir gelir kaynağına güvenemeyeceğinizdir.

Çevrimiçi dünya, çevrimdışı dünyadan daha dinamiktir ve websitenizi ziyaret edecek ve reklamlara tıklayacak binlerce kullanıcı olacağını kabul edemezsiniz ve AdSense sisteminin sonsuza dek süreceğini de varsayamazsınız. Belki sürecektir ancak gelirinizi buna dayandıramazsınız. Risklerinizi bölüştürmek ve gelir kaynaklarınızı yaymak her zaman ister çevrimiçi ister çevrimdışı olsun en iyi uygulamadır.

Sonuç

AdSense belki de çevrimiçi para kazanmak için en kolay, en güvenilir ve en iyi yol olabilir. Websiteniz yukarıda bahsedilen kriterleri karşıladığı sürece içeriğinizi veya çevrimiçi olarak harcadığınız vakti en iyi şekilde değerlendirerek, aylık güzel bir miktar kazanabilirsiniz.

Öte yandan, eğer 09:00 – 17:00 mesaisinden kaçmak istiyorsanız tek başına sadece AdSense’e güvenemezsiniz. Online olarak çalışan istediğiniz bir örneğe bakın. Herkes AdSense’in harika olduğunu ancak başka gelir kaynaklarınızın da olması gerektiği konusunda hem fikirdir.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Atölye Kurulumu

Atölye Kurulumu

Eğitim sisteminin motor becerilerini ve teknik bilgiyi esas alan yapısının gelişmesiyle kurumlarda atölye sınıfları artmaktadır. …

Bir cevap yazın