A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Yeni İş Fikirleri / Köyde Yapılacak Karlı İşler
Köyde Yapılacak Karlı İşler
köyde yapılabilecek kazançlı işler

Köyde Yapılacak Karlı İşler

Köyde Yapılacak Karlı İşler

Her birinize merhaba parlak fikirler okurları. Bu yazımızda köy ortamında yapılacak en karlı işleri sizler için derleyip sunmuş olacağız. Bununla birlikte en başta köyde çalışmanın artı ve eksi yönlerini tarafsız bir gözle size aktararak, en başta bir fikriniz olması açısından konu ile ilgili makalelerimizi de sizlerle paylaşacağız. Yavaştan konumuza girelim ve ilk büyük başlığımızı atalım.

Köyde Çalışmanın Artı Yönleri Nelerdir?

70’lerin sonu ve 80’lerin başından sonra köyden kente göçün ne kadar yoğun olduğunu hepimiz biliyoruz. Bununla birlikte şehrin avantajları artık yerini olumsuzluklara bırakıyor. Bu da tam tersi bir göç akımı oluşturmuş durumda. Şehir hayatının geçimsizliğinden, zorluklarından, kalabalığından ve trafiğinden bunalan şehir insanlar, yeniden köye dönmeyi ve oralarda çalışma olanağı bulmayı kafalarına takmış durumda.

Köy ortamında çalışmanın en büyük avantajı sağlıklı olması elbette. Önce iş güvenliği sonra iş diyoruz ya hani kent ortamlarında. Bu da onun doğrudan güvenlik derecesinden sağlıklı olma ön koşulu. Köyün ağaçlarla kaplı, en büyük binası 3 katlı olan ortamında, nefes almak ve vermenin bile bambaşka bir şey olduğunu göreceksiniz. Bu da köyde yaşamak kadar çalışmayı da birinci dereceden pozitif etkileyen ilk yön.

Bir diğer pozitif yön de, kalabalık bir ortamda dahi olsanız asla sıkışıklık ve gürültü çekmeyecek gerçeği. Bir köy ne kadar nüfuslu olabilir ki? Bunun dışında sadece işe gitmek ve işten eve dönmek için harcadığınız saatlere veda etmiş olursunuz. Size daha çok zaman kalır. Yaşamak, eğlenmek, kültürel faaliyetlere ve hobilere vakit ayırmak için. Bu da ürettiğiniz ürüne ve hizmetin kalitesine kadar yansır. Siz mutlu oldukça çalışma ortamınız da çalışma stiliniz de daha esenlikle ifa edilmiş olur.

Köyde Yapılacak Karlı İşler
köyde yapılacak karlı işler

Köyde Çalışmanın Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Çok fazla yalnızlık çekebilir, eski cafcaflı günlerinizi özleyebilirsiniz. Kentteki kaosa ve stresli yaşama öyle entegre olmuş, onu öyle benimsemişizdir ki, ondan kopmak, adeta bir yuvadan kopmak etkisi uyandırabilir. Karmaşayı, hızı, acele etmeyi özleyen modern dünyanın yeni insanı, köy ortamındaki sadeliği ve doğallığı aşırı bulup anında sıkılabilir. Zaten son on yılı kapsayan bir araştırmada bize rakamlar ve istatistikler gösteriyor ki ani bir kararla kentten köye çalışmak için dönen ve orada genelde home office çalışan bireyler, birkaç yıl içinde bu kararlardan derin bir pişmanlık duyup kente, büyük oranda İstanbul’a geri dönüyor.

Köyde çalışma sert koşullara ve değişen, değiştiği ölçüde de kendini hissettiren iklim şartlarına bağlı olarak çalışmak demek aynı zamanda. Birazdan vereceğimiz köyde yapılacak işler sıralamasında birçok işin dışarıda, organik üretim için iklim şartlarına göğüs gererek yapıldığını göreceksiniz. Bu da güçlü bir bünyeyi gerektirir. Aynı zamanda dakik ve disiplinli olmayı da.

Yine de tüm bu olumsuzluklar gözünüzü korkutmasın. Köyde yapılacak işlerin çoğunluğu insanlığın geneline yapılan hizmet anlamını taşımaktadır. Bu da sizi ekstra iyi hissettirecektir. İnsanlara yapay, plastik ve son derece zararlı şeyler satmak yerine, doğrudan sağlığa iyi gelen ve insanlığın kaderine doğrudan ışık gönderen işlerde çalışıyor olacaksınız.

Köyde yapılacak işlerin bir çoğu organik demiştir. Örneğin Serbest Gezen Organik Tavuk Satabilmenin Yolları adlı makalemizde bu organik üretimlerden birine dair bilgiler alabilirsiniz.

Serbest gezen tavuklar

Köyde Yapılacak En Karlı İşler:

Biraz önce yukarıda linkini verdiğimiz iş kolundan başlayalım. Serbest gezen organik tavuk satmak. Serbest gezen tavuk demek, uygunsuz ve son derece pis çiftliklerde sıkıştırılmayan, özgürce dolaşıp en sağlıklı hallerde yumurta veren tavuk demektir. Halka gelen bir beslenme alışkanlığı değişikliğiyle kökten bir değişime giden pazar, artık çok daha fazla organik ürün talep etmektedir. Siz de köy ortamında yapacağınız işlerden birini serbest gezen organik tavuk yetiştiriciliği ile başlatabilirsiniz. Böylece hem kazancınızın hem de sağlıklı beslenmenin kapısını açmış olursunuz.

Organik çiftlik kurmak, işletmek ya da o çiftliklerden birinde çalışmak. Köy demek tarla olduğu kadar çiftlik de demektir. O çiftlikte çeşitli kümes hayvanları, çiftliğin büyüklüğüne göre büyük baş memeli hayvanlar da olabilir. Ne olursa olsun beslenme ve gıda açısından giderek organik bir yola girmiş insanoğlu için, böylesi bir organik çiftlik kurup işletmek ya da böyle bir çiftliğin bünyesinde çalışmak, sizin için hem eğlenceli hem kazançlı olacaktır. Doğa ile baş başa olmanın tarifsiz hazzı da cabası. Organik Çiftlikte Çalışmak İsteyenlere adlı makalemiz de size çeşitli açılardan yararlı olacaktır.

Organik Süt üretimi. Köy demek her gün ineklerin olanca büyük memelerinden süt elde etmek demek. Eğer yeteri kadar ineğiniz varsa bir süt çiftliği kurabilir, sadece köydekilere satsanız bile inanılmaz geniş ölçekte para kazanırsınız. Zira son yıllarda çıkan haberler, kutularda tüketilen sütlerin hiç de sağlıklı olmadığını, illa süt tüketilecekse bunun en organik ve saf haliyle yapılması gerektiğini altını çize çize havadis etmiştir. Bu nedenle sadece köy ortamında, yakın vilayetlerde ve bağlı olunan ilde bile sütün satışını yaparak istediğiniz geliri elde edebilirsiniz.

Bir köy çobanı

Çobanlık yapmak: Çobanlık yapmak, dışarıdan bakılınca son derece kötü ve çilekeş bir iş gibi görünse de parası epey tatlıdır. Köyün zenginliğine ve sürünün büyüklüğüne bağlı olarak değişse de, ortalama bir köyde çobanlık maaşlarının 3000 liradan başladığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Eğer doğayı seviyor ve hayvan bakımı / gözetimi hakkında yeteri kadar bilgili ve deneyimleyseniz bu iş sizi bekler. Yalnız kalmaya da hazır olmalısınız ama. Yoksa birkaç ayın sonunda sürüyü de parayı da boş verip şehir hayatına kaçabilirsiniz. Aman dikkat.

Bunun dışında köy yerinde bağ ve bahçe işlerine de girebilir, hayvancılık ya da zirai işlerde çalışmak istemiyorsanız, meyve ve sebze üreterek de köyde çok sağlam gelirler elde edebilirsiniz.

Köyde Yapılacak Alternatif ve Karlı İşler

Gelelim köyde yapılacak alternatif ve karlı işlere. Bunlardan ilki, dönemsel olarak köyün sessizliğinden faydalanmak isteyenlere gelsin. Çoğu zaman bir iş alırız bu 2 ya da 3 aylık gelir. Genelde kültür odaklı işlerdir bunlar. Bir kitabın çevirisi ya da düzeltisi. Senaryo yazarlığı. Ya da editörlük. Bu tür sessizlik ve bolca stressiz zaman isteyen işlerinizi, çantanıza ya da bavulunuza koyarak oralara götürebilir ve köy ortamının huzurlu ortamından sakince çalışarak nasiplenebilirsiniz.

Eğitmenlik yönünüz varsa, köy çocuklarına makul fiyata ek ders verebilirsiniz. Çünkü köydeki eğitimler ne kadar iyileştirilse de özellikle de çocukların boynunu büken sınav sistemlerine çok da uygun değildir. Yeterli de değildir üstelik. Hal böyle olunca özellikle ilk okul seviyesindeki çocuklara ev ve köy ortamında dersler vermek, onları sınava hazırlamak en azından ek gelir kaynağı olarak değerlendirilebilir bir fırsat olarak göze çarpıyor.

Amatör küme hakemleri

Son olarak hakemliği önerebiliriz. Bu da bir ek gelir kaynağı olabilir size. Özellikle amatör küme ve üst seviyedeki maçların her zaman profesyonel hakemlere ihtiyacı vardır. Siz de bu açığı boş duracağınıza değerlendirebilir, 2 -3 aylık bir eğitimden ve aldığınız sertifikadan sonra köy maçlarında ve diğer ilçe maçlarında hakem olarak boy gösterebilirsiniz.

Hakkında Admin

Avatar of Admin
Sizlerde sitemizden iş fikirleri, hibe & destek fonları, banka kredileri, bayilik fırsatları, evden para kazanma ve internetten para kazanma imkanları hakkında bilgi edinebilir. Bizimle fikirlerinizi paylaşıp; fikrinizin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. www.yenibiriskurmak.com

Kontrol Edin

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG)

Tübitak Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı (BİGG) 2017 ÇAĞRISI 2. DÖNEMİ PANEL TAKVİMİ (17.10.2017) 1512-TEKNOGİRİŞİM SERMAYE DESTEĞİ PROGRAMI …

Bir cevap yazın